Több százan tüntettek pénteken Tokióban, amiért jövő kedden különleges állami temetéssel tiszteleg Japán és a világ a július 8-án egy kampányrendezvényen meggyilkolt Abe Sindzó előtt: a búcsúszertartás rendkívül megosztja a szigetország társadalmát, a téma pedig az utóbbi hetekben a közvélemény haragjának egyik első számú gyújtópontjává vált, hagyományosan ugyanis az állami tisztviselők temetését pártjuk szervezi, állami szertartás csupán a császári család tagjainak jár.
További olaj a tűzre, hogy a kritikusok által veszélyes szektának tartott, dél-koreai székhelyű Egyesülési Egyház egy közleményben elismerte,
valóban „túlzott” adományokat fogadott el a volt miniszterelnök haláláért felelős gyanúsított anyjától, és emiatt komolyan el kell gondolkodniuk azon, hogy ez vezetett-e a gyilkossághoz.
A támadót a helyszínen elfogták és kihallgatták a rendőrök. Jamagami Tecuja azt vallotta, hogy a korábbi miniszterelnökkel azért végzett, mert szoros kapcsolatban állt az Egyesülési Egyházzal, s azt vetette az intézmény szemére, hogy tönkretette a családját. A merénylő Abét hibáztatta a csoport támogatásáért.
Hidejuki Tesigavara, az egyház egyik vezető tisztségviselője egy sajtótájékoztatón azt mondta, mélyen elszomorította, hogy Jamagami azt mondta a rendőrségnek, az egyházzal szembeni haragja vezetett a támadáshoz. Hidejuki elmondta,
reformokat vezet be az egyházban annak érdekében, hogy a toborzás és az adományozás ne legyen erőszakos vagy káros a követőkre vagy családjaikra nézve.
Az Egyesülési Egyház és a kormányzó LDP közötti szoros kapcsolat Abe meggyilkolását követően került napvilágra: a gyilkosság óta Kisida Fumio hivatalban lévő japán miniszterelnök kénytelen volt átalakítani a kabinetjét, és eltávolítani néhány, az egyházhoz kötődő miniszterét, hogy megállítsa támogatottsága csökkenését a vitatott csoporthoz fűződő kormánypárti kapcsolatok miatt.
A japán kormánypárt egy nyáron elvégzett belső felmérése szerint a parlamenti képviselőinek csaknem fele kapcsolatokat tart fenn a dél-koreai székhelyű felekezettel. Szakértők szerint japán követői azért adnak jelentős adományokat az egyháznak, hogy vezekeljenek Japánnak a Korea ellen elkövetett múltbeli bűneiért, köztük a félsziget gyarmatosításáért.
Abe családi temetését egyébként már júliusban, pár nappal a halála után már megtartották egy buddhista templomban. A jövő keddi állami temetés a tokiói Budokan harcművészeti arénában lesz.
Borítókép: A Jomiuri Simbun japán napilap Abe Sindzó korábbi miniszterelnökről szóló különkiadását osztogatják Tokióban, miután merényletet követtek el a volt kormányfő ellen egy választási kampányeseményen a közép-japáni Narában 2022. július 8-án. Abe a lövéstől eszméletét vesztette, az elkövetőt elfogták (Fotő: MTI/EPA/Majama Kimimasza)