A Kabul északnyugati részén található parkban rendezett megmozduláson a nőjogi aktivisták képzettségüket feltüntető transzparenseket tartottak fel, azt követelve a tavaly nyáron hatalomra került iszlamistáktól, hogy dolgozhassanak.
A tüntetést a tálibok feloszlatták.
Az ország északi részén is az utcára vonultak nők vasárnap a tálibok ellen tüntetve. Badahsán tartomány Faiszábád városának egyeteme előtt a női diákok azt skandálták, hogy joguk van az oktatáshoz és „halál a tálibokra”, miután kitiltották az oktatási intézmény területéről a fejkendőt nem viselő nőket.
Az egyik helyi televízió felvételein látható, hogy a nők a bezárt bejárati kaput döngetve követelték, hogy beengedjék őket, míg a tálibok biztonsági személyzete el nem zavarta őket.
A tálibok szeptemberben több egyetemi szakról is kizárták a nőket, így egyebek mellett elérhetetlenné tették számukra a újságírói, illetve a gépészmérnöki végzettséget.
A hatalomba való visszatérésük után a tálibok szigorúan korlátozták a nők jogait, ismét rájuk kényszerítve az iszlám szigorú előírásait, kizárva őket így a közéletből és a közoktatásból.
Borítókép: A 2022. augusztus 3-i képen a Koránt olvassák diáklányok egy Kabul melletti mecsetben, ahol megsokszorozódott a lány tanulók száma a közoktatás országos szintű leépülése miatt. Az elmúlt egy évben több mint négyszáz magániskola zárt be Afganisztánban, az intézmények a bezárásokat egyebek között gazdasági nehézségekkel és a tanulók elmaradásával indokolták. Sok diák a szegénység miatt hagyja abba tanulmányait, a lányoknak pedig a tálib kormányzat döntése legfeljebb az általános iskolai hatodik osztályáig engedélyezi az oktatást. Az ENSZ afganisztáni segélymissziójának (UNAMA) júliusi jelentése kiemelte az afgán nők és lányok hátrányos emberi jogi helyzetét. (Forrás: MTI/AP/Ibrahim Noruzi)