Több mint száz konzervatív párti képviselő tervez bizalmatlansági indítványt benyújtani Liz Truss brit miniszterelnökkel szemben − számolt be az Euractiv brüsszeli hírügynökség. A The Daily Mail brit lap névtelen forrásokra hivatkozva közölte, hogy a képviselők a Konzervatív Párt 1922 − a párt vezetőjének kiválasztását lebonyolító − bizottságának elnökéhez, Graham Bradyhez fordulnak annak érdekében, hogy közölje az alig másfél hónapja kinevezett Trussal, lejárt az ideje. Amennyiben ez nem történik meg, úgy a képviselők arra kérik az elnököt, változtasson a párt szabályzatán annak érdekében, hogy azonnali bizalmi szavazást lehessen tartani az ügyben. A lap információi szerint Brady a párttagok akarata ellenére nem mozdítaná el a miniszterelnököt, aki újonnan kinevezett pénzügyminiszterével, Jeremy Hunttal „megérdemli az esélyt, hogy új pénzügyi stratégiát dolgozzon ki” október 31-ig.
A The Times brit napilap értesülései szerint egyes törvényhozók már titkos tárgyalásokat is folytattak Truss utódjának személyéről.
Liz Truss megbuktatásával ugyanakkor a konzervatívok egy esetleges előrehozott választás lehetőségét kockáztatnák. Boris Johnson korábbi kormányfő utolsó hónapjai, valamint Truss folyamatos ballépései ugyanis rendesen megtépázták a párt népszerűségét. A Politico brüsszeli hírügynökség által folyamatosan frissített támogatottsági mutatók alapján
a Munkáspárt harminchat százalékponttal áll riválisa előtt, a szavazatok ötven százalékával nyerné meg a választásokat, amennyiben azokat most rendeznék meg.
Amikor Truss átvette a stafétát Johnsontól, akkor ez az arány 42-31 volt a Munkáspárt javára, a kormányfő tehát hat hét alatt mintegy hét százalékpontot rontott pártja támogatottságán. A YouGov brit közvélemény-kutató által készített október 14-i felmérés szerint a megkérdezettek csaknem hatvan százaléka véli úgy, hogy a miniszterelnöknek mennie kell, mindössze tizenkilenc százalékuk szerint kellene továbbra is a posztján maradnia.
Liz Truss vesszőfutása
Első kormányfői beszédében Liz Truss ambiciózus terveket helyezett kilátásba: adócsökkentést ígért az üzleti szektor és a beruházások vezérelte gazdasági növekedés ösztönzésének érdekében.
A nagyszabású reformok végrehajtására Kwasi Kwartenget jelölte ki pénzügyminiszteri posztra, aki szeptember 26-án óriási, nagyrészt a gazdagokat tehermentesítő 45 milliárd font értékű adócsökkentési csomagot jelentett be, melyre sem a lakosság, sem a tőzsde nem reagált jól, a brit font az amerikai dollárral szemben történelmi mélypontot ért el.