Civil szervezetek hadat üzentek a Meloni-kormánynak

A baloldalnak nem tetszik, hogy a jobboldali kormány a bevándorlás megállítására törekszik.

2022. 10. 27. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem nézik tétlenül a Földközi-tenger vizein mentési tevékenységet végző civil szervezetek az új olasz kormány migrációellenes fellépését. Giorgia Meloni miniszterelnök a római parlamentben beszélt azokról a radikális változásokról, amelyeket kormánya a migrációs politikában életbe kíván léptetni.

Ígéretet tett arra, hogy a jövőben senki nem léphet jogtalanul Olaszország területére, az illegális bevándorlást és az emberkereskedelmet pedig az észak-afrikai partokon felállított hajóblokáddal szándékozik megállítani, szoros együttműködésben az afrikai hatóságokkal.

Szavai azonnali ellenállást váltottak ki nemcsak az ellenzéki baloldal részéről, hanem a civil szervezetek körében is.

A Sea Watch International nem kormányzati szervezet keményen bíráló Twitter-üzenetet tett közzé: „Liz Truss (brit) kormánya 45 napig tartott. Azt kívánjuk, Meloni politikai karrierje is hasonlóan végződjön.” Az Il Giornale olasz napilap információi szerint hadat üzentek a civil szervezetek a bevándorlás megfékezésére készülő kormánynak.

Azt tervezik, hogy megerősített flottával térnek vissza a Földközi-tengerre: húsz hajóval és három helikopterrel szándékoznak a jövőben folytatni a vízi mentéseket.

Jelenleg két, a francia Ocean Viking és a német Humanity 1 civil hajók várakoznak a nyílt tengeren, ám nagy valószínűséggel nem számíthatnak a továbbiakban Róma együttműködésére. Matteo Piantendosi belügyminiszter ugyanis közölte, fenntartja a jogot, hogy a Földközi-tengeren mentési munkálatokat végző két civil hajó kikötését nemzetbiztonsági okokra hivatkozva megtagadja.

2019-ben több mint tizenegyezer, 2020-ban ennek háromszorosa, 34 154, tavaly pedig – Luciana Lamorgese volt olasz belügyminiszter idejében – 67 ezer illegális bevándorló érkezett az országba.

A számok egyértelműen azt mutatják, hogy az illegális bevándorlás kezelése politikai elhatározás kérdése. Piantendosi ismertette, a kiindulási és a tranzitországokkal való szoros együttműködést folytatva kívánják szabályozni a migrációs nyomást, hogy csak azok léphessenek Olaszország területére, akik valóban nemzetközi védelmet élveznek – kizárva annak lehetőségét, hogy jogtalanul érkező bevándorlók ostromolják az olasz partokat.

A belügyminiszter bejelentését követően baloldali politikusok és negyven civil szervezet – többek közt az Amnesty International, az Open Arms, a Sea-Watch, az Alarm Phone és az Orvosok Határok Nélkül – aktivistái lepték el Róma utcáit: az ellen tiltakoztak, hogy a kormány meghosszabbítsa az illegális bevándorlás megfékezése céljából Líbiával kötött megállapodást. A megmozdulás az olasz kikötők lezárására vonatkozó rendelet és a Meloni vezette kormány ellen is irányult. 

Hivatalos adatok szerint a civil hajók idén tízezer bevándorlót szállítottak Olaszországba, túlnyomó részüket a líbiai partszakaszon vették fedélzetükre.

Csaknem nyolcvanezer illegális bevándorló érkezett eddig az országba, de nem kizárt, hogy év végéig számuk a százezret is eléri.

 

 

Borítókép: Európába igyekvő 255 illegális bevándorlóval a fedélzetén érkezik a szicíliai Messina kikötőjébe a Monte Cimone, az olasz pénzügyőrség járőrhajója 2022. október 26-án. (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Carmelo Imbesi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.