– Uniós viszonylatban Spanyolországban az egyik legalacsonyabb az úgynevezett termékenységi ráta. Miért lehet ez?
– Ha meg kellene neveznem a legfőbb különbséget Spanyolország és Magyarország között ezzel kapcsolatban, akkor nem az adókedvezményeket, a támogatásokat vagy egyáltalán a politikát említeném. Sokkal inkább azt, hogy míg Spanyolország egy borúlátó ország, addig Magyarország derűlátó. Mikor 2021 nyarán először jártam Magyarországon, szinte letaglózott, hogy itt a korombeliek mennyire optimisták a családalapítással, a házassággal és gyermekvállalással, és egyáltalán az ország jövőjével kapcsolatban.
Ezzel szemben a fiatal spanyolokat elsősorban a munkájuk, a karrierjük, a hobbijuk érdekli.
Esetleg egy barát vagy barátnő, de az sem hosszú távon. A különbség szerintem alapvetően a társadalmi értékrendszerben van: Magyarországon értéket jelent a család, Spanyolországban inkább magukkal törődnek.
– Akkor hatékonyabb lehet kulturális eszközökkel harcolni, mint politikaiakkal?
– A politika sokat nyom a latban, és Spanyolországnak különösen sok a teendője. A kormány most a GDP 0,5 százalékát költi családpolitikára, beleértve a szociális segélyezést is. Ezt mindenképpen feljebb kellene tornászni. A konzervatív Vox párt ezért javasolta például, hogy a baloldal által életre hívott úgynevezett egyenlőség minisztériumát alakítsák át családügyi minisztériummá. De a politika csak az érem egyik oldala, a másik a kultúra. A családalapítás nem csak pénz kérdése. Legalább ilyen fontos az ösztönzés, a példamutatás. Mindent elárul, hogy amikor megérkezel Magyarországra, már a Liszt Ferenc-repülőtéren az a plakát fogad: Magyarország családbarát ország.
– Sokan viszont a migrációban látják a demográfiai probléma megoldását. Mi a helyzet Spanyolországban?
Óriási szakadék tátong aközött, amit egy átlagos spanyol és amit az elit gondol a migrációról.
Egy 2019-es közvélemény-kutatás eredményei szerint az „elit” – üzletemberek és szakértők – fele vélte úgy, hogy a migráció a válasz a demográfiai kihívásokra. Az átlagos spanyolok viszont alig húsz százaléka értett ezzel egyet. A többség úgy gondolta, hogy a bevándorlás enyhíthet ugyan a problémákon, de nem fordítja meg a trendeket hosszú távon. Nagy különbség ugyanakkor Magyarország és Spanyolország között, hogy hozzánk többségében Latin-Amerikából érkeznek. Ők könnyen beilleszkednek, hiszen ugyanazon a nyelven és kultúrán osztozunk. Másrészt egyre magasabb a más térségekből, például a szub-szaharai Afrikából, Szíriából érkezők aránya. Az ő integrációjuk már sokkal nagyobb kihívás.