Zsoldoscsapatot akart létrehozni két volt német katona azzal a céllal, hogy beavatkozzanak a jemeni polgárháborúba. Terveik szerint 100–150 volt vagy jelenleg is szolgáló német katonát szerveztek volna be, akikkel az Irán által támogatott húszi felkelők felügyelete alatt álló területeket foglalták volna el, továbbá béketárgyalásokat akartak kikényszeríteni a nemzetközileg elismert jemeni kormánnyal.
A két, 53 és 61 éves veterán tavaly tavasszal bukott le, akkor le is tartóztatták őket, az ügyben azonban a héten hozott döntést a stuttgarti tartományi legfelsőbb bíróság. Miután mindketten beismerő vallomást tettek és nem voltak büntetett előéletűek, 14 év 18 hónapnyi felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték őket. Az ítélet ellen nem fellebbeztek.
A keresztény fundamentalizmus által színezett eszmék, egy török jósnő jóslatai, valamint a pénzszerzési vágy vezette a két férfit
– állapította meg a bíróság.
Tervük azonban kudarcot vallott. Egyikük a szaúd-arábiai kormány tisztviselőivel próbált meg kapcsolatba lépni, hogy pénzt és támogatás kérjen, azonban a rijádi vezetés nem reagált a megkeresésre. Továbbá a toborzás sem volt sikeres, ugyanis 7-8 személyen kívül nem sikerült másokkal felvenniük a kapcsolatot, noha a leendő zsoldosoknak havi 40 ezer eurós (mintegy 16,5 millió forint) bért kínáltak.
Amennyiben sikerült volna létrehozni zsoldoscsapatukat, az államvédelmi szenátus szempontjából terrorszervezetet alapítottak volna, amelyet gyilkosság végrehajtásáért és civilek megöléséért tehettek volna felelőssé.
A két férfi egyébként már meglehetősen régen hátat fordított a Bundeswehrnek: egyikük 1983-ban, a másik pedig 1999-ben hagyta ott a német hadsereget. Szolgálati idejük alatt azonban több kitüntetéssel és előléptetéssel is díjazták munkájukat.
Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború az Irán támogatását élvező húszi síita lázadók, valamint a Szaúd-Arábia és más arab országok által támogatott, a korábbi jemeni elnökhöz – a Rijádban tartózkodó Abed Rabbó Manszúr Hádihoz – hű erők között. A felkelők ellen 2015 márciusában lépett hadba a kormányerőket támogató arab koalíció. Az ENSZ humanitárius katasztrófaként értékeli konfliktust, amely az éhínség szélére sodorta az országot.
Idén áprilisban azonban sikerült fegyverszünetet kötniük a feleknek, amelyet kétszer is meghosszabbítottak, a harcoknak viszont nem vetett véget: október elején ismét összecsapásokról számoltak be az országból.
Borítókép: jemeni diákok egy tanárok és szülők által felépített iskolában az ország nyugati felében (Fotó: AFP/Anadolu Agency/Mohammed al-Wafi)