Ismételten szeretnénk világossá tenni, hogy sosem voltak fegyverügyleteink Oroszországgal, és nem tervezünk ilyesmit kötni a jövőben sem − jelentette ki kedden kiadott közleményében az észak-koreai vezetés. Phenjan a közelmúltban már többször tagadta azokat az amerikai hírszerzési információkat, miszerint a remeteállam tüzérségi lövedékekkel és lőszerrel látja el Moszkvát, segítve ezzel ukrajnai háborúját.
Elvonatkoztatva az állítólagos fegyverszállítmányoktól, kétségtelen, hogy február 24-e óta Oroszország és Észak-Korea egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait. A kelet-ázsiai ország egyike azon kevés államnak, amely Moszkván kívül elismerte a két kelet-ukrajnai szakadár köztársaság függetlenségét,
valamint Phenjan az Oroszország által elcsatolt négy − herszoni, zaporizzsjai, donyecki és luhanszki − ukrán terület ügyében is az orosz álláspontot képviseli.
Emellett Észak-Korea a háborúban károkat szenvedett, orosz fennhatóság alatt álló területek újjáépítésében is kiveszi a részét − egyes források szerint 800-1000 észak-koreai munkás érkezhet novemberben a munkálatok elvégzésére. A szöuli székhelyű Daily NK hírportálnak nyilatkozó névtelen forrás ezzel kapcsolatban megjegyezte, sokan közülük önkéntesen jelentkeztek, hiszen az elszigetelt országban a koronavírus-járvány kitörése óta nagyon komoly élelmezési válság tombol, sokan az éhhalál szélére kerültek.
Phenjan támogatása nem marad köszönet nélkül Moszkva részéről.
A pandémia miatti határzárlatokat követően a hétvégén használták először a két ország közötti szárazföldi kereskedelmi útvonalakat, noha egy kevésbé komoly, inkább szimbolikus gesztus következtében.
Oroszország ugyanis harminc Orlov ügetőt − a leghíresebb orosz lófajta, amely nem mellesleg az észak-koreai vezetés kedvence − ajándékozott Phenjannak.
Emellett Moszkva az ukrajnai háború kitörése óta gyökeresen megváltoztatta Észak-Koreával folytatott politikáját: hosszú évek után először vétózta meg a kelet-ázsiai ország ellen nukleáris programja miatt bevezetendő újbóli szankciókat az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Ez többek közt azért is lehet, mivel jelen pillanatban Oroszország számára már nem prioritás a Koreai-félsziget nukleáris leszerelése, valamint Phenjan folyamatos rakétakísérletei miatt a nyugati szövetségesek − s főként az Egyesült Államok − figyelme is megosztottá válik.
Az még kérdéses, hogy a két ország közti kereskedelem visszatérhet-e a koronavírus-járvány előtti szintre, tekintve, hogy Észak-Korea hosszú távon nem tudja azt nyújtani Oroszországnak − például high-tech eszközök −, amire a nyugati szankciók miatt szüksége lenne.