Amerika szeretné, ha Kijev nyitna a béketárgyalások felé

Sokaknak nem tetszik, hogy az ukránok elzárkóznak az egyeztetéstől.

László
2022. 11. 06. 19:21
Az ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya által közreadott képen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b) és Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó kezet fog Kijevben 2022. november 4-én. MTI/AP/Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikaiak a háttérben próbálnak nyomást gyakorolni Kijevre, hogy mutassanak némi hajlandóságot a béketárgyalásokra – értesült a The Washington Post. Az amerikai lap névtelenül nyilatkozó forrásai ugyanakkor hozzátették, a cél kevésbé az, hogy valóban tárgyalóasztalhoz ültessék a feleket, mint inkább hogy megnyugtassák az aggodalmaskodó partnereket. 

A cikk szerint ugyanis Európában, Latin-Amerikában és Afrikában sokan nem nézik jó szemmel, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elzárkózik az egyeztetés elől. 

Amerikai tisztségviselők szerint egyes partnereiknél valóban van némi kifulladás Ukrajnát illetően, főleg az elszabaduló infláció árnyékában.

Korábban némi reményre adott okot, hogy a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20-ak november közepi indonéziai csúcstalálkozójára Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is meghívást kapott. Habár Indonézia nem is titkolta szándékát, hogy fórumot teremtene a béketárgyalásokhoz, ebből aligha lesz valami, miután Vlagyimir Putyin még mindig lebegteti, egyáltalán részt vesz-e a csúcson, Volodimir Zelenszkij pedig leszögezte, ha az orosz államfő ott lesz, rá ne számítsanak. Ezenkívül még Törökország tett kísérleteket, hogy egy asztalhoz ültesse a szembenállókat, illetve Magyarország hangsúlyozza folyamatosan a párbeszéd szükségességét.

A The Washington Post forrásai szerint egyébként valószínűtlen, hogy Moszkva jelenleg nyitott lenne a tárgyalásokra. Kijev pedig korábban világossá tette: csak olyan feltételeket tud elfogadni, amelyek értelmében az oroszok visszavonulnak a február 24. előtti határok mögé. 

Tekintve, hogy azóta már döntöttek négy ukrán megye Oroszországhoz csatolásáról, az igények összeegyeztethetetlenek, a megegyezésre szinte semmi esély nincs, legfeljebb valamilyen tűzszüneti megállapodást lehetne kicsikarni. 

 Hátrahagyott, földbe vájt orosz katonai állás a Herszon megyei Arhanhelszke település közelében 2022. november 6-án Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke

Szakértők abban is egyetértenek, egyelőre mindkét fél bízik abban, hogy meg tudja nyerni a háborút, ezért sem keresik a diplomáciai megoldásokat. Viszont az esős-saras ősz beköszöntével, a hideg tél közeledtével hadműveleti szünetre lehet számítani, így egyhamar a csatamezőn sem várható áttörés.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b) és Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó kezet fog Kijevben 2022. november 4-én. (Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.