A szerb kormányfő szerint minden állam hasonlóan lépne fel, amennyiben ilyen esetet tapasztalna. Tájékoztatása szerint a drónok Koszovó irányából érkeztek, hogy felmérjék a szerb hadsereg állásait és felkészültségét.
Miután észrevették a drónokat, a légtér védelme érdekében a szerb MiG–29-es vadászgépek is felszálltak, a harci repülőgépeket állandó készültségbe helyezték.
Milos Vucsevics védelmi miniszter az RTS szerda reggeli műsorában rámutatott, a vadászgépek nem drónokra vadásznak, azok hatástalanítására megvannak a megfelelő módszerek, hanem a légteret védik egy esetleges komolyabb támadástól.
Alekszandar Vucsics államfő utasítására a légvédelem mellett a szerb hadsereg többi egységét is készenlétbe helyezték.
A szerb vezetők hangsúlyozzák, hogy Szerbia a béke és a biztonság megőrzésére törekszik, véleményük szerint azonban a koszovói fél nem gondolkodik észszerűen, és mindent bevet a helyzet destabilizációja érdekében.
Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tartja a többségében albánok lakta területet. Éppen ezért Szerbia nem ismeri el a koszovói okmányokat, és követeli szerbre cserélésüket. Albin Kurti koszovói miniszterelnök viszont határozottan kijelentette: minden a kölcsönös elismerésen múlik, tehát amennyiben Szerbia elismeri Koszovó függetlenségét, akkor a koszovóiak hozzáállása is megváltozik.
Milos Vucsevics visszaállítaná a kötelező sorkatonai szolgálatot Szerbiában
Milos Vucsevics visszaállítaná a kötelező sorkatonai szolgálatot Szerbiában – ezt nyilatkozta a Blic TV-nek. A védelmi miniszter elmondta, a kérdés csak az, hogy három hétig vagy három hónapig tartson-e a szolgálat – olvasható a Pannonrtv.com oldalán.
A tárcavezető szerint nem fegyverkezés céljából van erre szükség, hanem azért, hogy krízishelyzetekben, mint amilyen az árvíz vagy bármilyen tűzeset, számítani tudjanak a katonaságra.
– Vagy gyenge és gerinctelen utódokat kellene nevelnünk? – tette fel a kérdést a politikus.
Vucsevics kiemelte, hogy azok a harminc évnél idősebbek is szolgálnának, akik korábban nem voltak katonák, ők azonban rövidebb kiképzést kapnának.
Egyes szakértők úgy vélik, hogy a sorkatonaság visszavezetése azért fontos, mert csak így tudják feltölteni a katonaság tartalékait. A szakértők másik fele viszont ellenzi a visszaállítást, mert az 90-130 millió eurójába kerülne az államnak.
Borítókép: Milos Vucsevics (Forrás: Wikipédia)