Németországban attól tartanak, hogy radikalizálódnak a klímaaktivisták

Az elhárítás főnöke szerint azonban nem kell megfigyelés alatt tartani az útblokádokat felállító csoportot.

2022. 11. 17. 16:32
Activists block street in Berlin
Activists block street in Berlin Fotó: AFP/PAUL ZINKEN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) vezetője szerint az Utolsó Nemzedék nevű klímaaktivista csoport nem jelent veszélyt a demokráciára, ezért a német belső elhárítás nem fogja megfigyelés alatt tartani a csoportot. Thomas Haldenwang annak kapcsán nyilatkozott, hogy a klímaaktivisták országszerte felháborodást keltettek értékes műalkotások megrongálásával és figyelemfelkeltő útlezárásaikkal.

A környezetszennyezés és klímaváltozás miatt aggódó fiatalok többek között művérrel öntötték le Henri de Toulouse-Lautrec üveggel borított Ülő bohóc című festményét egy berlini múzeumban, burgonyapürével öntötték le Claude Monet Szénakazal című, világhírű – üveggel védett – festményét egy potsdami magánmúzeumban, illetve két klímaaktivista hozzáragasztotta magát egy dinoszauruszcsontváz korlátjához a berlini Természettudományi Múzeumban.

Hasonló akciói voltak a csoportnak más nyugat-európai nagyvárosokban.

Ennél is súlyosabb cselekmény, életeket is veszélyeztet az Utolsó Nemzedék azáltal, hogy hetek óta akadályozza a forgalmat a német fővárosban, Berlinben.

A spontán útblokádok következményeként belehalt a sérüléseibe egy balesetet szenvedő, 44 éves biciklista, miután a mentők a forgalom akadályoztatása miatt nem értek időben a helyszínre.

Az esetet követően a környezetvédelmi témákat leginkább propagáló kormánypárti Zöldek is haragjukat fejezték ki.

Bárki, aki mások életét és egészségét veszélyezteti, elveszíti minden legitimitását, és a klímamozgalomnak is árt

– mondta Robert Habeck zöldpárti alkancellár. Az ellenzéki konzervatív uniópártok (CDU/CSU) és a szintén ellenzéki jobboldali AfD sokkal keményebb nyilatkozatokat tettek. Alexander Dobrindt, a CDU/CSU frakcióvezető-helyettese egyenesen az egykori Vörös Hadsereg Frakció (RAF) terroristaakcióihoz hasonlította az Utolsó Nemzedék cselekedeteit, mondván:

meg kell akadályozni, hogy a csoport a fegyveres radikalizáció útjára lépjen.

A parlamentben olyan indítványt terjesztettek be, amelynek értelmében akár öt év szabadságvesztésre ítélnék a mentőket és tűzoltókat a munkájukba akadályozó, útblokádokat felállító tüntetőket. A kormánypártok szerint azonban már a mostani törvények is garantálják e személyek megbüntetését.

Thomas Haldenwang is elvetette a terrorizmus hasonlatot, mondván: az Utolsó Nemzedék ugyan bűncselekményeket követett el, de ez nem jelenti azt, hogy a csoportra rá lehet aggatni a szélsőséges jelzőt. A BfV vezetője szerint szervezetének a demokratikus rendszer védelme a feladata, az Utolsó Nemzedék tettei azonban arra utalnak, hogy tiszteletben tartják a rendszert.

Az Augsburger Allgemeine napilap nemrég közölt felmérése szerint

a megkérdezettek 81 százaléka hibásnak, 86 százalékuk pedig kontraproduktívnak nevezte az Utolsó Nemzedék akcióit.

 

Borítókép: Rendőrök visznek el egy útblokádban résztvevő aktivistát. (Fotó:: DPA/AFP/Paul Zinken)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.