Közös európai migrációs politika kidolgozását szorgalmazta Antonio Tajani olasz külügyminiszter az Európai Unió hétfői külügyminiszteri találkozóján. Bár a migráció kérdése eredetileg nem volt napirendi téma, az olasz fél kérésére az európai külügyminiszterek készségesen meghallgatták az olasz kormány álláspontját a kérdésben. Az elmúlt hetekben a tagállamok között kialakult feszültségeket pontosan a migráció szabályozására vonatkozó nézeteltérések okozták. Ennek tisztázása, a konfliktusok eszkalálódásának megelőzése, a tagországok közötti harmonikus együttműködés elindítása volt az olasz fél szándéka.
A kontinensre nehezedő bevándorlási nyomás kezelése európai probléma, Olaszország nem birkózhat meg egyedül a Földközi-tengeren keresztül érkező hullámmal
– mondta kollégáinak Antonio Tajani olasz külügyminiszter. Kitért arra is: a migráció problémáját Európai Uniós szinten kell kezelni. Nem csak a Földközi-tengerrel határos országok, hanem a balkáni útvonalat érintő államok érdekében is összehangolt európai fellépés szükséges. Az olasz külügyi tárca vezetője kiemelte a határok védelmének megerősítenék fontosságát. A találkozót követően Tajani a sajtó munkatársainak elmondta, az volt a szándéka, hogy felhívja a figyelmet, hogy a probléma nem csak Olaszországot érinti.
A külügyi tárcavezető beszámolt arról, hogy az olasz kormány három lépésben tervezi a migráció megfékezését: rövid, közép- és hosszú távon. Rövid távon a jelenleg érvényben lévő jogszabályok tiszteletben tartásával. Tajani nyomatékosította,
a civil szervezetek hajóinak fel kell hagyniuk az önkényes döntéshozatallal, és tiszteletben kell tartaniuk a szabályokat.
Kitért a szolidaritás elvén működő menedékkérők elosztásának szükségességére is. Középtávú terveik között szerepel a jogszabályok módosítása, valamint a balkáni és az észak-afrikai országokkal való együttműködés fejlesztés. Az együttműködés részét képezné a határvédelem megerősítésének finanszírozása, valamint az emberkereskedők hajóinak megsemmisítése. Tajani ismertette,
hosszú távú tervei között szerepel egy rendkívüli, százmilliárd euró értékű Marshall-segély, mellyel a kiindulópontnak számító afrikai országokat támogatnák.
Tajani beszámolója szerint pozitív hangvételű tárgyalásra került sor, ahol a felek egyetértettek a közös fellépés szükségességével. Az olasz francia konfliktus elsimulásának jeleként értékelte az európai ügyekért felelős francia Laurence Boonennal való hosszas kiegyensúlyozott beszélgetést. A civil hajókkal szemben életbe léptetett olasz kormányintézkedéssel kapcsolatban az Európai Bizottság szóvivője Anitta Hipper úgy fogalmazott, nem lehet különbséget tenni a civil szervezetek és bármilyen más hajó között. Egyetlen kötelesség létezik a tengeren az életmentés.
Borítókép: Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős tagja, Antonio Tajani olasz külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélget az EU-tagországok külügyminiszteri tanácskozásának kezdetén a brüsszeli Európa-épületben 2022. november 14-én (Forrás: MTI/AP/Geert Vanden Wijngaert)