Vizsgálóbizottságot küldött Stockholmba az Újítsuk meg Európát európai parlamenti frakció, miután tagjuk, a svéd Liberálisok Pártja (LP) jobboldali kormánykoalíció tagja lett. Svédország legunióbarátabb pártjának tartott LP vezetője persona non grata lett Brüsszelben, uniós képviselőjüket ki akarják zárni a frakcióból, a svédeket pedig rendezvényeire sem hívja meg az európai liberális pártcsalád.
Tavaly tavasszal, az LP elnöke úgy nyilatkozott, hogy politikájuk jobban teret nyerhet, ha a 2022-es választásokon a polgári pártok miniszterelnök-jelöltjét támogatják, nem az addigi szövetségeseiket, a baloldali és zöld pártokat. Később Nyamko Sabuni azt is hozzátette, a radikális Svéd Demokratákkal (SD) való közös munkát sem zárják ki.
Az egy-két százalékra visszaesett mikropártnak jót tett az irányváltás, legalábbis megmenekültek a parlamentből való kieséstől, kicsivel a küszöb feletti eredménnyel bejutottak.
Igazi sikerük azonban az, hogy ugyan a jobboldalon az SD végzett a legjobb eredménnyel, a liberálisok ellenállásának köszönhetően a kormánykoalícióból kimaradt a náluk ötször nagyobb párt. Ők viszont bekerültek a hárompárti koalícióba, a Mérsékeltek és a Kereszténydemokrata Párt mellé, míg az SD – a négy párt közötti úgynevezett Tidö Egyezmény alapján – a kabineten kívülről támogatják a kormány munkáját, és járulnak hozzá a parlamenti többséghez.
A Liberálisok Párt kormányzati szerepvállalása, és különösen a kabinet életképességét biztosító Tidö Egyezmény kiverte a biztosítékot az Európai Parlament Renew Europe liberális képviselőcsoportjánál.
Elsősorban a megállapodás a migráció korlátozásával és a bűnüldözés, illetve igazságszolgáltatással kapcsolatos részei − amelyek elsősorban a radikálisok miatt kerültek bele az egyezménybe − volt vörös posztó.
Már októberben kezdeményezték a svéd liberálisok egyetlen képviselőjének, Karin Karlsbrónak a kizárását a frakcióból, aki egyébként az Európai Parlamentben leginkább jogállamisági, egyenlőségi és LMBTQ-problémákkal foglalkozott. Később Magyarországon nem ismeretlen módszerrel kellett szembesülnie a svéd kormánypártnak: a liberálisok EU-frakciója vizsgálóbizottságot küldött Stockholmba, annak érdekében, hogy megvizsgálják a kormányzati együttműködést.
A delegáció tagjai a párt vezetése mellett felkeresték a stockholmi székhelyű Civil Rights Defenders emberi jogi szervezetet, akik készséggel tájékoztatták őket arról, hogy a Tidö Egyezmény aláássa a jogállamiság elveit, továbbá felvetették aggodalmukat a civil társadalom szűkülő lehetőségeivel kapcsolatban. Feltehetően elítélő határozatot hoz majd a bizottság a svéd liberálisok jobboldali kormányzati részvétele miatt. A legtöbb, amit tehetnek a svédek ellen, hogy kizárják képviselőjüket a frakcióból, amihez a 103 tagú csoport legalább kétharmadának szavazatára van szükség.