Magyarország a „béke fórumaként” tekint a Türk Államok Szervezetére (TÁSZ), amelynek minden egyes tagja az ukrajnai háború diplomáciai rendezésében érdekelt, szemben a nemzetközi politikai diskurzust jellemző „eszkalációs retorikával” – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön az üzbegisztáni Szamarkandban.
A tárcavezető a TÁSZ külügyminiszteri ülésén komoly problémának nevezte, hogy a globális porondon „a háborús retorika sokkal erősebb a békeretorikánál, a békét akarók hangja halkabb, mint azoké, akik csak tovább szítják a feszültséget”.
Értjük, hogy több ezer kilométerre, egy óceán másik oldalán ez az egész dolog másként nézhet ki, de higgyék el, a szomszédságban ez nagyon veszélyes
– fogalmazott.
Felszólalásában kiemelte, hogy Magyarország a „béke fórumaként” tekint a Türk Államok Szervezetére, ahol mindenki a konfliktus diplomáciai rendezését szeretné, így közös cél az azonnali tűzszünet és a béketárgyalások megkezdése.
Majd hozzátette: Törökország volt az egyetlen olyan szereplő, amely sikeresen lépett fel közvetítőként eddig Ukrajna és Oroszország között, a gabonaszállítások újraindítását lehetővé tevő egyezség pedig megmutatta, hogy még a legreménytelenebb helyzetben is lehet bizonyos lépéseket tenni a béke felé.
Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy a TÁSZ azon kevés szervezetek egyike, már ha nem az egyetlen ilyen, amely a Kelet és Nyugat közötti együttműködés pártján van, ami kulcsfontosságú a globális biztonság szempontjából.
Mint mondta, Magyarország fokozni kívánja részvételét a csoportban, a kormány minden tagállamban nagykövetséget nyitott, és a hazai egyetemek évi 990 ösztöndíjas diákot fogadnak ezen hat országból.
Tájékoztatása szerint az elmúlt 12 évben a kereskedelmi forgalom 2,5-szeresére nőtt a TÁSZ államai és Magyarország között elérve a 4,5 milliárd eurót, s hazánk kész az együttműködés további erősítésére.