Le Soir
Az európai demokrácia nem eladó
– írja véleménycikkében a Le Soir belga napilap publicistája. Pascal Martin ezt követően kitér arra, hogy mennyire veszélyes egy ilyen nagyszabású korrupciós botrány az Európai Parlament, s maga az Európai Unió hitelessége szempontjából. „Támadási lehetőséget biztosít, fegyvert ad a populisták kezébe a parlament lejáratására” − írja a szerző. A cikk végül kitér a korrupciós botrány egyik főszereplőjére, a 2022-es labdarúgó-világbajnokság házigazdájára, Katarra is.
A botrány megerősítette, amit eddig is tudtunk: Katar nem válogat az eszközök között, ha céljai eléréséről van szó
− véli Pascal Martin.
Politico
A leggyengébb láncszem az unióban az Európai Parlament a laza szabályozások és azok végre nem hajtása miatt
− állítja Alberto Alemanno, a The Good Lobby lobbitevékenységek ellenőrzésével foglalkozó civil szervezet alapítója. Az európai parlamenti képviselők nem kötelesek bejelenteni az összes találkozójukat, másodállásaik lehetnek, ezek együttese pedig − ahogy írja a szerző − a büntetetlenség kultúráját hozta létre az elmúlt években.
Ez nemcsak az európai állampolgárok intézményekbe vetett bizalmát sérti, hanem aláássa a blokk érdekeit is, mivel olyan magatartást eredményez, ami ellentétes az unió által közvetített értékekkel
− mutat rá Alemanno.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének, amelyek szeretnek magas mércét állítani másoknak, önvizsgálatot kell végezniük
− mutat rá a német lap. Cikkük szerint a legnagyobb felelősség a korrupciós botrányban érintett politikusokat tömörítő pártcsaládokat érintik, nekik kell jobban átvilágítaniuk tagjaikat az ilyen incidensek elkerülésének érdekében. A lap még egy fontos kérdést felvet Katarral, valamint a német kormánnyal kapcsolatban: sajtóértesülések szerint Berlin innen szerezné be a készleteiből hiányzó földgáz egy részét. „Amennyiben az emirátussal szembeni állítások igazak, úgy politikailag nagyon nehéz lenne igazolni az üzletet” − írja a lap.