A spanyol parlament zöld utat adott a kiskorúak nemváltásának
Változatlan formában megszavazta a spanyol parlament a kiskorúak nemváltását könnyítő transztörvényt. Csütörtökön a képviselőház 188 tagja igennel, 150-en nemmel szavazott az új rendelkezésekre. Meglepetésre a szocialista kormány volt alelnöke, Calmen Calvo megtörte saját pártja szavazási rendjét, és a többi taggal szemben inkább tartózkodott. A törvényt nem támogató jobbközép Ciudadanoson (Állampolgárok) belül sem volt meg az összhang, ugyanis egyik képviselőjük inkább a tartózkodást választotta. Calvo ráadásul az egyenlőségi bizottság elnökeként fejezte ki kétségeit a törvénnyel kapcsolatban, mely nemcsak politikai körökben, hanem a feministák között is óriási felháborodást váltott ki az elmúlt években. A transztörvény – amely lehetővé teszi, hogy a 16 évesek teljesen önállóan, a 14–16 évesek pedig orvosi és bírósági végzés nélkül, mindössze szülői jelenléttel kérvényezzék nemük megváltoztatását – már csak egy lépésre van a végleges jóváhagyástól: szenátus támogatása is szükséges hozzá.
A transztörvényt – amelyet a kormánykoalíció szélsőbaloldali tagja, az Unidas Podemos dolgozott ki – tavaly nyáron fogadta el a spanyol kabinet, azóta viszont a szocialisták folyamatosan lassították a parlamenti szavazáshoz vezető útját. November elején több módosító javaslatot csatoltak hozzá, mert jobbnak látták volna, ha a 16 éven aluliak mégis átesnének egy bírósági eljáráson a nemváltás előtt.
Forrás: 20 Minutos
Spanyolország bekeményít az embercsempészek elleni harcban
Szigorúbb büntetést kapnak Spanyolországban azok az emberkereskedők, akik az ukrajnai háború áldozatainak helyzetét kihasználva követnek el bűncselekményt. A szerdai állami közlönyből kiderül: az Európai Parlament ajánlásait szem előtt tartva a spanyol kormány szigorítja azon embercsempészek büntetési tételeit, akik valamilyen fegyveres konfliktus vagy humanitárius katasztrófa miatt otthonukat elhagyni kényszerülők közül választják ki áldozataikat. A spanyol büntetőtörvénykönyv vonatkozó előírását elsősorban az ukrán nők és gyermekek védelmének érdekében módosították, akik közül folyamatosan ezrek kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe. A bajba jutottak helyzetével visszaélő emberkereskedők és embercsempészek az eddigi maximum nyolc helyett akár tizenkét év börtönbüntetésre is számíthatnak. A háború februári kitörése óta Spanyolország a hivatalos adatok szerint több mint 150 ezer ukránnak – többségében nőknek és gyerekeknek – adott eddig ideiglenes nemzetközi védelmet. Az elmúlt esztendőben számos nemzetközi és emberi jogi szervezet figyelmeztetett arra, hogy ukrán nők és gyerekek ezrei válhatnak áldozattá, elsősorban szexuális kizsákmányolás céljából.
Forrás: Infobae