Az orosz űrkutatási hivatal mérlegeli egy másik Szojuz űrhajó küldését a Nemzetközi Űrállomásra, hogy a tervezettnél hamarabb visszahozzák a legénységet a Földre, mivel az űrállomáshoz kapcsolódó Szojuz űrhajónál december közepén hűtőfolyadék-szivárgást észleltek.
A Roszkoszmosz és a NASA illetékesei csütörtökön egy sajtótájékoztatón ismertették, hogy folyik a vizsgálat a szivárgás okainak megállapítására. A hűtőfolyadék-szivárgást december 14-én akkor vették észre, mikor két űrhajós éppen egy rutin űrsétára készült.
A Szojuz MSz–22 űrhajóval szeptemberben érkezett az űrállomásra két orosz űrhajós, Dimitrij Petelin, Szergej Prokopjev és a NASA asztronautája, Frank Rubio.
A NASA szerint az űrhajósok nincsenek veszélyben. A szivárgó kapszulát jelenleg levegővel hűtik az űrállomás egy nyitott zsilipjén át.
A ISS 1998 óta működik, a Földtől négyszáz kilométeres távolságra. Az űrállomáson dolgozó űrhajósok tudományos kísérleteket és kutatásokat végeznek, amelyek elősegíthetik a későbbi űrmissziók sikerét.
Az űrhajósok rendszerint körülbelül fél év múlva azzal az űrhajóval térnek vissza a Földre, amellyel az űrállomásra érkeztek. A Szojuz visszatérése 2023. március végén lenne esedékes. Amennyiben az űrjármű megrongálódik és nem áll rendelkezésre, különböző kisegítő megoldások jöhetnek szóba, például új űrhajót küldenek a legénységért.
Borítókép: Szergej Korszakov orosz kozmonauta által készített és a Roszkozmosz orosz űrügynökség által 2022. december 15-én közreadott kép a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomás Szojuz moduljáról (Fotó: MTI/AP/Roszkozmosz/Szergej Korszakov)