Engedélyezte hétfőn a londoni felsőbíróság, hogy a brit kormány Ruandába telepíthesse át mindazokat, akik a brit határt illegálisan átlépve érkeznek Angliába. A határozat kimondja, hogy az áttelepítési program nem sérti az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) menekültügyi egyezményét, vagy az emberi jogi törvényeket.
A végzéssel a bírói fórum elvetette a jogvédő szervezetek, valamint a brit határőrizeti alkalmazottak szakszervezetei által benyújtott fellebbezést, amely többek között azzal érvelt, hogy Ruandában egy olyan önkényuralmi rendszer van hatalmon, amely nem riad vissza a kínzástól, vagy a gyilkosságtól sem.
A várható további fellebbezések miatt azonban az ügy valószínűleg még nem zárult le. A belügyminiszter, Suella Braverman kijelentette, hogy a kitoloncolásokat a „lehető leghamarabb” elkezdik, és a kormány készen áll politikájának jogi megvédésére a jövőben is.
A migránsokat támogató szervezetek arról osztottak meg Twitter-bejegyzéseket, hogy a döntés ellenére „továbbra is folytatni fogják a harcukat” és szerintük a szigetországnak kötelessége lenne segíteni a bajbajutottakon. A Bevándorlók Jóléti Közös Tanácsa (JCWI) kijelentése szerint továbbra is befogadók, törődők és szolidárisak lesznek a szigetországba igyekvőkkel. A szervezet korábban úttorlaszokkal próbált nyomást gyakorolni a bíróságra a kormány javaslatának elutasítása érdekében.