A világűrre is kiterjedő védelmi megállapodás jött létre Japán és az Egyesült Államok között

Megerősítette stratégiai védelmi együttműködését Japán és az Egyesült Államok, amikor Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter Washingtonban fogadta tokiói hivatali partnereit.

MAGYAR NEMZET
Forrás: MTI2023. 01. 12. 11:16
AUSTIN, Lloyd; BLINKEN, Antony; HAJASI, Josimasza
Washington, 2023. január 12. Hamada Jaszukadzu japán nemzetvédelmi miniszter, Hajasi Josimasza japán külügyminiszter, Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter (b-j) a washingtoni külügyminisztériumban folytatott tárgyalásai után tartott sajtóértekezleten 2023. január 11-én. A két fél közölte: az Egyesült Államok és Japán megerõsítette stratégiai védelmi együttmûködését. MTI/EPA/Michael Reynolds Fotó: Michael Reynolds
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetértünk abban, hogy Kína jelenti a legnagyobb stratégiai kihívást

– szögezte le az amerikai diplomácia vezetője, miután tárgyalt Hajasi Josimasza japán külügyminiszterrel.

A két politikus közös sajtótájékoztatóján az amerikai külügyminiszter „melegen üdvözölte”, hogy Japán új védelmi stratégiát jelentette be, és jelentősen növeli védelmi kiadásait. 

Megerősítette egyúttal, hogy a két ország közötti védelmi megállapodás hatályát a világűrre is kiterjesztették. 

Bármilyen, űrbéli incidens alapján is életbe léptethető a két ország közötti egyezmény 5. cikke, amely értelmében ha az egyiküket megtámadják, azt a másik ország is saját maga elleni támadásként értékeli – magyarázta Blinken.

Lloyd Austin a megbeszélések után bejelentette, hogy az Egyesült Államok 2025-ig gyors reagálású tengerészgyalogos erőt vezényel okinavai bázisára, hogy megerősítse Japán védelmét. 

Mint mondta: egy tüzérségi ezred helyét veszi át a tengerészgyalogság. 

Austin szerint ez az egység jelentősen javítja majd Japán védelmét és az indiai- és csendes-óceáni térség biztonságát. Okinavát több mint 25 ezer amerikai katona állomásozik.

A japán kormány nemrég jelentette be, hogy öt év alatt csaknem megkettőzi az ország védelmi kiadásait, ami fordulópontot jelent a japán védelmi politikában. 

A második világháborút megelőzően Kelet-Ázsia jelentős részét uralma alá hajtó ország vereségét követően ugyanis olyan japán alkotmányt fogadtak el, amely tiltja, hogy az ország hadsereget tartson fenn; a japán fegyveres erőket ezért önvédelmi erőknek nevezik.

Pénteken Joe Biden amerikai elnök fogadja Kisida Fumio japán kormányfőt.

Borítókép: Hamada Jaszukadzu japán nemzetvédelmi miniszter, Hajasi Josimasza japán külügyminiszter, Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter (b-j) a washingtoni külügyminisztériumban folytatott tárgyalásai után tartott sajtóértekezleten 2023. január 11-én (Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.