Túléltük. Az év elején az emberiség úgy gondolta, hogy túl vagyunk a Covid-járványon. Tévedtünk. Az oltás arra jó volt, hogy aki a betegséget elkapta, az esetek jelentős részében viszonylag enyhe tünetekkel vészelte át a betegséget. Nagyon sokan viszont temetőkben, esetenként még az USA-ban is tömegsírokban nyugszanak. A kilábalásról – mint szinte mindig a történelemben – ahány szakértő, annyiféle véleményt mondott. Talán egyszer az optimistáknak lesz igazuk, és nem az a régi bölcsesség igazolódik, hogy az optimista nem rendelkezik ugyanazokkal az információkkal, mint a pesszimista.
A három globális játékos közül továbbra is az USA az első. Szemben Brzezinski és Kissinger téziseivel a mai amerikai vezetés egy szövetségbe terelte, az USA valódi céljai ellenében, a másik két globális játékost, Kínát és Oroszországot. Hozzájuk csatlakozott többek között Irán.
Törpülő Európa?
A háborús térségekből, mint Szíria, Irak, Afganisztán és sok egyéb állam, özönlenek a menekültek.
Kissinger szerint Oroszországgal békét kell kötni, mert ebben a formában nem legyőzhető. Szavait a sajtó közli, de befolyása az események menetére – részint kora, részint amiatt, hogy ő republikánus, míg a mai kormányzat demokrata – minimális.
Már feledésbe merültek chilei bűnei, Allende törvényesen megválasztott elnök megbuktatása és az ezt követő megtorlások, valamint a vietnami háború befejezéséért kapott Nobel-békedíja is. Elméletei többek között Kína és Oroszország egymás elleni kijátszásáról már csak a szakkönyvekben bukkannak fel.
Az USA-n belül forrnak az indulatok. A félidős választásokat a republikánusok csak az egyik képviselőházban tudták megnyerni, és ott is csak kis arányban. Mindez azt erősíti a most nyolcvanéves Biden elnökben, hogy újabb ciklusban, 82 évesen is megméretteti magát. A túloldalon, a republikánusoknál még nem dőlt el a jelölés. A párttagság egy része a volt elnök, Trump mellett áll, míg a másik része mindent megtesz, hogy ne ő legyen az elnökjelölt.
Az amerikai társadalom is megosztott. Szinte mindenben.
A kül- és a védelmi politika nem a politika központi kérdése. Békében az oktatás, a gazdaság, a pénzügyek játsszák a fő szerepet.
A fehérek aránya a társadalmon belül évről évre csökken. Kína bruttó GDP-ben egyre jobban közelít. Az orosz–ukrán háború hatására elkezdtek kiürülni a fegyverraktárak az USA-ban és Európában is, és sokadszor is bebizonyosodott, hogy válságkor a pénz a dollár – és csakis a dollár.
Az USA-ban 2023-ban már komoly előkészületek lesznek a 2024-es választásokra. Kínában a Kínai Kommunista Párt XX. kongresszusán az eddigi államfőt – szemben a korábbi jogszabályokkal, amelyek szerint egy ember csak két cikluson át lehet az ország és a párt élén – harmadszor is megválasztották. Mivel az USA hivatalos dokumentumban kifejtette, hogy számára a fő veszély és a fő ellenség Kína, egyértelművé vált, hogy az eddig is jó kínai–orosz együttműködés erősödni fog. Ez igaz a külpolitikára, a gazdaságpolitikára többek között a nyugati szankciók kijátszásában és a fegyverszállításokra egyaránt. Kína a Nyugat, ezen belül az USA afganisztáni veresége után megszerezte az ott hátrahagyott, döntően amerikai fegyvereket, és mindent megtett, hogy Pakisztánnal együtt kiszorítsa a térségből Indiát.
Kína mostani dilemmája, hogyan lépjen fel Tajvannal szemben.
E politika hatására Japán több mint 350 milliárd dolláros fegyverkezési programot hirdetett meg, és ennek része esetleges első csapás az őt veszélyeztető észak-koreai és kínai rakétakilövő-bázisokkal szemben. Japán gyakorlatilag felmondta azt a második világháborús veresége után követett biztonságpolitikáját, hogy védelmét az USA garantálja, és nem költ többet védelemre, mint a GDP egy százaléka. A lakosság hetven százaléka támogatja az új japán védelmi politikát.
Oroszország vívja háborúját Ukrajnával szemben. Hogy célszerű volt-e a támadás, amelyben már jóval százezer fő felett van az áldozatok száma, azt kétlem. Tény, hogy Moszkva támadott, Ukrajna viszont folyamatosan provokált. A szankciók, amelyek döntő részét az Európai Unió hozta, Európának jobban fájnak, mint Oroszországnak. A több mint háromszáz napja tartó háborúnak nem látszik a végkimenetele. Stratégiai céljait egyik fél sem tudta elérni. A háború hatására Európa rendkívül nehéz helyzetbe került. Az infláció az egekbe szökött, és a kontinens versenyképessége tovább csökkent.
A vetélkedés az európai vezető szerepért Berlin és Párizs között folytatódott. A hárompárti német kormány nagyon nehezen hozza meg döntéseit. Sem Németország, sem Franciaország nem képes a háború érdemi befolyásolására, tűzszünet, majd béke elérésére. A döntés az Egyesült Államok kezében van. Az 1988-ban elhunyt német politikus, Strauss azt mondta, hogy Európa gazdasági óriás és politikai törpe. Ma már nem is gazdasági óriás.
Afrikában népességrobbanás van. Hatvan év alatt a lakosság száma több mint a hatszorosára nőtt.
További Lugas híreink
A háborús térségekből, mint Szíria, Irak, Afganisztán és sok egyéb állam, özönlenek a menekültek. Az európai felmérések szerint a migránsok jóval több mint kilencven százaléka gazdasági menekült. Hasonló a helyzet az USA-ban. Képtelenek feltartóztatni a közép- és dél-amerikai tömegeket. E kérdésben is, mint szinte mindenben, a két nagy párt ellentétes álláspontot képvisel.
A jó hír, hogy folynak magas szinten az amerikai–orosz tárgyalások. Néhány, viszonylag periferikus kérdésben már van is megállapodás. A rossz hír, hogy a legfontosabb kérdésekben nincsen. Ilyen az energiaválság és a környezeti katasztrófák kérdése is.
Túléltük 2022-t. Az emberiségnek mindent meg kell tennie azért, hogy megakadályozza a belátható közelségbe került katasztrófát. A pápának igaza van. Kell a megoldás, kell a béke.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (j) és Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter megbeszélést folytat a washingtoni Fehér Ház Ovális Irodájában (Fotó: MTI/EPA pool/Molly Riley)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezRezeda Kázmér őszi hullása
Azzal kezdődött, hogy Kázmér vásárolt hat darab körtét.
Károlyi önként mondott le az ezeréves határokról
Sir Maurice angol vezérkari tábornok szerint ha Károlyi Mihály a fegyverszüneti tárgyalásokkal megbízott olasz Diaz tábornokkal állapodik meg, egészen másként alakultak volna az országhatárok.
Kőrösi Csoma ma is eleven példakép
„Termete közepes, zömök, vállas; izmai, csontjai kemények, mindnyájunk közt a legerősebb; arca szabatos, szépidomú és férfias; nézése mélyedt, jelentékeny, hallgatag."
Marokkó: több mint egy egyszerű konyha
Az arab ország páratlanul érdekes gasztronómiája olyan élményt nyújt az oda ellátogatóknak, amit soha nem felejtenek el
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Így alázza meg Magyar Péter rendszeresen a nőket - videó
Valaki közel kétmilliárd forintot nyert a Hatoslottón
Most jött: Teljes szélességében lezárták a magyar főutat, nagy a baj
Óriási a baj a magyar iparban: tömegével áll a fölös munkaerő a cégeknél, megjelent a kapun belüli munkanélküliség
Garantáltan kifog rajtad ez az édes retró kvíz, pedig ezeket az ízeket nem lehet elfelejteni
Mára bezárhatja az internetet: többszörösen bukott magyar politikus osztja az észt az amerikaiaknak
Mélyütés érkezett Magyar Péternek, Nagy Bandó gonoszsága csak olaj a tűzre
Nevetségessé vált a videóbíró a Paks meccsén - videó
Így reagált lapunknak Kelemen Hunor az elnökválasztás után
Új bűncselekménytípusról és egy rejtélyes rablásról beszélt Bráda Balázs rendőr alezredes
Feldühödött tömegtől kellett megvédeniük a mentősöket a rendőröknek
Böde elhunyt barátjára emlékezett, Bognár György röhögve szólt be a bíróknak
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezRezeda Kázmér őszi hullása
Azzal kezdődött, hogy Kázmér vásárolt hat darab körtét.
Károlyi önként mondott le az ezeréves határokról
Sir Maurice angol vezérkari tábornok szerint ha Károlyi Mihály a fegyverszüneti tárgyalásokkal megbízott olasz Diaz tábornokkal állapodik meg, egészen másként alakultak volna az országhatárok.
Kőrösi Csoma ma is eleven példakép
„Termete közepes, zömök, vállas; izmai, csontjai kemények, mindnyájunk közt a legerősebb; arca szabatos, szépidomú és férfias; nézése mélyedt, jelentékeny, hallgatag."
Marokkó: több mint egy egyszerű konyha
Az arab ország páratlanul érdekes gasztronómiája olyan élményt nyújt az oda ellátogatóknak, amit soha nem felejtenek el