Az új amerikai határvédelmi intézkedések az alapvető emberi jogok aláásását kockáztatják – figyelmeztetett szerdán az ENSZ emberi jogi főbiztosa. Volker Türk nyilatkozatában rámutatott, hogy a „menedékkéréshez való jog mindig is emberi jog marad, függetlenül a származási országtól, migrációs státustól és attól, milyen módon érkezett az illető a határhoz”. A főbiztos aláhúzta,
a mostani amerikai határvédelmi intézkedések ellentmondanak a kollektív kiutasítás tilalmának és a visszaküldés tilalmának.
Joe Biden amerikai elnök csütörtökön jelentette be, hogy az Egyesült Államok azonnali hatállyal lezárja határait a kubai, haiti és nicaraguai illegális bevándorlók előtt, de továbbra is biztosítja a legális bejutást az országba. A Fehér Ház vezetője a hétvégén felkereste az illegális bevándorlás által leginkább sújtott texasi határszakaszt.
Az új amerikai szabályozás lényegében megszüntette a kubaiak által kedvelt, az Egyesült Államokba vezető egyik legnépszerűbb útvonalat. Ennek során a kubaiak Nicaraguába repültek, majd onnét szárazföldön észak felé átkeltek Közép-Amerikán és Mexikón, egészen az amerikai határig.
Nicarauga 2021-ben megszüntette a kubai állampolgárokkal szembeni vízumkényszert.
A mostani amerikai határvédelmi intézkedések azonban új legális bevándorlási lehetőséget is biztosítanak az Egyesült Államokba igyekvő kubaiak számára.
Ennek célja, hogy rendet teremtsen az amerikai-mexikói határon, ahol 2022-ben több mint 220 ezer kubai migránst regisztráltak. Az Egyesült Államok tavaly októberben hasonló megközelítést alkalmazott a mexikói-amerikai határra érkező venezuelai migránsokkal szemben is, akiknek a száma ezt követően alig egy hét alatt napi 1100-ról 200 alá esett vissza az amerikai szövetségi adatok szerint.
A Biden-kormányzat várakozásai szerint a kubai migránsok most hasonló módon fognak reagálni, ami segíthet az illegális bevándorlás megfékezésében.
Az új amerikai határvédelmi intézkedések értelmében a kubai migránsok kétéves átmeneti időszakra engedélyt kérhetnek legális egyesült államokbeli tartózkodásra. Ehhez előzetes biztonsági és egészségügyi ellenőrzésen kell átesniük, valamint meg kell nevezniük egy amerikai „támogatót”, aki pénzügyi kezességet vállal értük. Ez elsősorban olyan kubaiak számára elérhető, akiknek már családtagja él az Egyesült Államokban.
Borítókép: Két busszal szállított dél- és közép-amerikai illegális bevándorlók érkeznek Kamala Harris amerikai alelnök hivatalos washingtoni rezidenciájához, az Egyesült Államok Haditengerészeti Obszervatóriumához 2022. szeptember 15-én. A legfeljebb száz migránst az illegális bevándorlást ellenzõ Greg Abbott texasi kormányzó buszoztatta a texasi Eagle Passból az alelnöki rezidenciához.
(Forrás: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)