Felértékelődhet a családtámogatás a romániai népességfogyás miatt
Számítani lehetett arra, hogy az 1,1 millióra becsült romániai magyar közösség egy részét minden erőfeszítés ellenére sem fogjuk tudni elérni – mondta lapunknak Horváth Anna, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség ügyvezető alelnöke, akit a 2022-es népszámlálás előzetes adatairól kérdeztünk. A politikus a szövetség családtámogatás-politikájának felértékelődésében bízik.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– A tíz évvel ezelőtti helyzethez képest kétszázezerrel kevesebb, de még mindig több mint egymillió magyar él Erdélyben, ha hihetünk az adatoknak. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) népszámlálási munkacsoportjának vezetőjeként erre számított?
– Célul tűztük ki, hogy a romániai népszámlálás szervezési, módszertani és kommunikációs hiányosságai ellenére se csússzon a magyarként nyilvántartásba vett személyek száma egymillió alá. A folyamatosan jelzett fennakadások mellett számítani lehetett arra, hogy az 1,1 millióra becsült romániai magyar közösség egy részét minden erőfeszítés, mozgalmi és tájékoztató kampány ellenére sem fogjuk tudni elérni.
– A legelkeserítőbb talán az összevetett arány. Míg a romániai lakosság összességében öt százalékkal csökkent, a magyarok létszáma tizenhét százaléknyit zuhant. Mivel magyarázható ez a különbség?
– Az ország rezidens lakossága az előzetes eredmények szerint valóban öt százalékkal csökkent 2011-hez képest. A magukat román nemzetiségűnek valló személyek száma ugyanakkor 16,792 millióról 14,8 millióra csökkent (tizenkét százalékkal). Ez a csökkenés vélhetőleg még erőteljesebb, hisz az elmúlt tíz esztendőben több mint 580 ezer moldovai származású személy kapott román állampolgárságot. A román népességfogyás tehát a magyarokénál valamivel kisebb, de arányaiban hasonló mértékű. Azt sem kell szem elől téveszteni, hogy 2011-hez képest gyakorlatilag megduplázódott a nemzetiség és felekezeti hovatartozás nélkül, többnyire adatbázisokból „átemelt” személyek száma. Abból kiindulva, hogy a csaknem 2,5 milliónyi számban arányosan vannak magyarok is, reálisnak tűnik a demográfusok által 1,15 milliónyira becsült jelenlegi romániai magyarság.
– Markó Béla, az RMDSZ volt elnöke a kettős állampolgárságot is okolja a fogyatkozásért… – Leegyszerűsítő lenne a kettős állampolgársággal magyarázni az elmúlt tíz év népességfogyását, hiszen az uniós csatlakozás szabad munkaerő-áramlása vagy az 1990-es évek Magyarországra irányuló áttelepedése ugyanúgy meghatározták a mai helyzetet. Ez utóbbi jellemzően a romániai magyarokat érintette, és jóval megelőzte a 2000-es években felívelő általános romániai munkavállalási elvándorlást. A migrációs hullámok, többnyire a termékeny korú lakosság időszakos vagy végleges eltávozásával, lényegesen rontották a romániai magyarok korfáját. Ezek együttes hatása mutatkozik ma meg.
– Van kiút ebből a demográfiai lejtmenetből? – Előrejelzésekbe bocsátkozni az elkövetkező évtizedek demográfiai alakulására vonatkozóan csakis az országos és romániai magyar korfákat, más részletes népszámlálási adatokat látva lehet majd. Azt remélem, hogy a valóban aggasztó romániai népességfogyás következtében felértékelődik az RMDSZ családtámogatás-politikája, hiszen az ilyen intenzitású lejtmenetet csakis hosszan tartó kormányzati intézkedésekkel lehet megfékezni, amelyek növelik a fiatalok támogatáspolitikába vetett bizalmát, tervezhetőbbé, kiszámíthatóbbá teszik a jövőt.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.