Lengyelország még mindig nem kapta meg a koronavírus-járvány utáni uniós helyreállítási források rá eső részét, 35,4 milliárd eurót, amelyből 23,9 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, 11,5 milliárd euró pedig lehívható kölcsön. Az Európai Bizottság szerint ugyanis továbbra is sérül a jogállamiság Lengyelországban. A módosításokra ugyanakkor rábólintottak az illetékes uniós biztosok.
A kormány számára a lengyelek pénzügyi biztonsága és Lengyelország határainak a biztonsága a legfontosabb. Bármi, ami megerősíti ezt a biztonságot, az jó. Ezért mielőbb véget kell vetnünk ennek a felesleges jogi vitának nyugaton, hogy a katonai fenyegetésre összpontosíthassunk keleten
– utalt az ukrajnai háborúra Mateusz Morawiecki a szavazást követően.
A lengyel jobboldali sajtó azonban nincs meggyőződve arról, hogy Brüsszelt a jó szándék vezérli.
„Világosan kell látni, hogy Lengyelország nagyon türelmes volt az Európai Bizottsággal, nagy engedményeket tett a brüsszeli korrupciós gépezetnek. A törvényjavaslat elfogadása azonban nem vet véget ennek a háborúnak. Az csak akkor fog véget érni, hogy ha a jobboldali kormány átadja a hatalmat az olyan EU-t kiszolgáló alakoknak, mint Tusk (az ellenzék vezére). Valójában erről van szó. Az Európai Bizottság már az újabb követelések megfogalmazásán dolgozik” – panaszkodott a Wpolityce hírportál, utalva arra, hogy Brüsszel már tavaly nyáron jóváhagyta a lengyel helyreállítási tervet, mégsem volt megelégedve az azt követő lengyel intézkedésekkel.
– Az Európai Bizottság zsarol bennünket, s olyan megoldásokat kényszerít Lengyelországra, amelyek nem jók nekünk. Meggyőződésem, hogy akkor sem kapjuk meg a pénzt, ha az ő játékszabályaik szerint játszunk
– közölte Jacek Leski, a TVP közszolgálati televízió újságírója.
Nincs megelégedve a kormánykoalíció kisebbik tagja, a Szolidáris Lengyelország, amelynek képviselői a törvényjavaslat ellen szavaztak. – A helyreállítási alap lényegében egy nagyon költséges hitel, amelyért fizetnünk kell. A lengyelek azt is tudhatnák már, hogy mindig rosszul végződik, ha engedünk a zsarolásnak – közölte a párt vezetője, Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter, aki a Lengyelország ellen irányuló uniós lépéseket a lengyel szuverenitás elleni támadásnak nevezi évek óta.