Kevesebb mint egy héttel azután, hogy fordulat következett be Franciaország, Németország és az Egyesült Államok Ukrajna-politikájában, és ígéretet tettek, hogy nyugati gyártmányú gyalogsági harcjárműveket küldenek az ukrán hadseregnek, Kijev továbbra is elégedetlen, és modern tankokat követel a Nyugattól.
A brüsszeli Politico szerint az ukrán vezetés mellett Franciaország és Lengyelország is igyekszik nyomást gyakorolni Németországra, hogy egy széles körű uniós koalíció részeként a legkorszerűbb, ráadásul támadó Leopard 2 harckocsikat küldjön az Oroszországgal háborúban álló országba.
Lapunk is írt róla: Berlinben mostanáig azzal érveltek, hogy az ügyben nem cselekedhetnek egyedül, mindenképpen nemzetközi egyetértésre és összefogásra van szükség az Ukrajnának küldendő fegyverszállítmányokról. A brit kormány azonban most azt fontolgatja, hogy Challenger 2-es harckocsikat küldenek az ukránoknak, ami lényegében semmissé teszi a németek eddigi érvelését. Ráadásul sokan logikus következő lépésként, a gyalogsági harcjárművekben rejlő lehetőségek kibontakoztatásának hiányzó láncszemeként tekintenek arra a lépésre, hogy modern harckocsikat küldjenek Ukrajnának, ennek a lépésnek a megtételére pedig – legalábbis Párizs és Varsó szerint – az Európai Unió legnagyobb gazdaságát magáénak tudó Németország lenne a legalkalmasabb.
A körülbelül 60 tonnás, a világ legjobbjai között számontartott Leopard 2 harckocsikat egyébként Németországon kívül már Spanyolország, Lengyelország, Görögország, Dánia, Finnország és Magyarország is használja. A páncélosok 120 milliméteres ágyúval, valamint a legmodernebb védelmi rendszerrel és páncélzattal vannak felszerelve.
A jelenlegi elképzelések szerint a szövetséges EU-tagállamok közösen szervezhetnék meg mind a harckocsik, mind a szükséges lőszerek Ukrajnába szállítását, és közösen dolgozhatnának az esetleges karbantartáson és javításon is.
„Az ukránok nagyon akarják a Leopardokat, mert Európa-szerte rengeteg van raktáron” – mondta a brüsszeli portálnak egy neve elhallgatását kérő, a harckocsikról szóló tárgyalásokat jól ismerő francia tisztviselő.