A korábbi kapcsolatfelvétel érdemi volt, ezért lehetséges egy újabb találkozó William Burnsszel, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójával − közölte Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) igazgatója kedden a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva. Az SZVR és a CIA első embere november 14-én Ankarában tartott két és fél órás megbeszélést, amelyet Nariskin tartalmasnak minősített.
Volt időnk sok mindent elmondanunk egymásnak, tisztáznunk az álláspontokat
− mondta az orosz kémfőnök, hozzátéve, hogy lehetségesnek tart Burnsszel egy újabb találkozót, amelynek időpontjáról azonban még meg kell állapodni.
Nariskin ugyanakkor azzal vádolta a kijevi rezsim tengerentúli urait, hogy akadályozzák az elmozdulást az Ukrajna körüli helyzetben. Azt állította, hogy amikor a Moszkva és Kijev közötti isztambuli tárgyalásokon tavaly tavasszal több kérdésben alapvető megállapodás született, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szerinte azt mondta Ukrajnának:
Nem lesz semmilyen béketárgyalás, semmilyen béke, mi már több tíz milliárdot kifizettünk, belétek fektettünk, továbbra is pénzt és fegyvert fogunk belétek fektetni, a feladatotok pedig egyszerű: menjetek és harcoljatok.
Közölte, hogy európai hivatali partnereivel is rendszeresen egyeztet telefonon, elsősorban Ukrajnával kapcsolatos témákról. A biztonsági szolgálatok közötti kapcsolattartásról és kommunikációs csatornákról további részletekbe nem bocsátkozott.
Az állította, hogy Oroszországnak bizonyos értelemben sikerült csökkentenie azt a veszélyt, hogy Ukrajna piszkos bombát hozzon létre. Lépéseink célja az volt, hogy megakadályozzuk az ukrán fél bizonyos munkálatait vagy szándékát (egy piszkos bomba) létrehozására, mi több, bevetésére − mondta az SZVR-igazgató.
Nariskin lehetetlennek nevezte a Krím Ukrajna által követelt visszaszolgáltatását.
Más országokról szólva az orosz és az iráni szakszolgálatok együttműködését összehangoltnak és perspektivikusnak minősítette. A Moszkva és Peking közötti kapcsolatok szintjét pedig példaértékűnek nevezte, hozzátéve, hogy a felek között nagy mennyiségű hírszerzési, műveleti és jelinformációs információcsere zajlik.
Szergej Nariskin szerint Oroszország és Kína meglehetősen határozott közös állásponton van mind az államközi kapcsolatok általános fejlődése, mind a pedig világban zajló főbb globális események ügyében.
Borítókép: Szergej Nariskin, az orosz hírszerzés vezetője (Fotó: Wikipédia)