A szerda reggeli adatok szerint a hétfői pusztító földrengés áldozatainak száma már meghaladta a 11 ezret: Törökörszágban legalább 8754-en, Szíriában több mint 2547-en haltak meg. A hatóságok szerint félő, hogy ez a szám tovább emelkedhet még, ahogy újabb holttestek kerülnek elő a romok alól.
A mentőalakulatok versenyt futnak az idővel: a kutatásban az első 24 óra a legkritikusabb.
A munkáltatokat hátráltatja, hogy a katasztrófa óriási területet – csak Törökországban 110 ezer négyzetkilométert – érint, és az időjárás is hideg, csapadékos. Az alábbi, az egyik legsúlyosabban érintett tartományban, Hatayban drónnal készített felvételen is látszik, milyen óriási a pusztítás, milyen temérdek romot kellene átvizsgálni:
Az MTI tudósítása szerint Recep Tayyip Edogan is elismerte, hogy a mentési munkálatokat az első nap több nehézség hátráltatta, főként, ami a repülőtereket és az utakat illette, de a második napra és mostanra urai lettek a helyzetnek. Hozzátette ugyanakkor, hogy az üzemanyag-ellátással továbbra is gondok vannak a katasztrófa sújtotta térségben. A török vezető beszédében arra kérte a lakosságot, hogy ne üljön fel a provokációknak, és a katasztrófavédelem tájékoztatását kövesse. – Ma az egység, a szolidaritás ideje van – figyelmeztetett.
Egyúttal azt üzente a helyieknek, hogy ne aggódjanak, senkit nem hagynak az utcán.
– Akik igénylik, és nem elégedettek a sátorral, Antalya tartomány és Mersin tartomány hoteleiben tudnak szállást biztosítani a számukra – jelezte. A földrengések sújtotta dél- és délkelet-törökországi régióban rengeteg ember nem szándékozik elhagyni a helyszínt, mert közeli hozzátartozói még mindig a romok alatt vannak.
A török elnök bejelentette, hogy a károsult családoknak 10 ezer líra (mintegy 192 ezer forint) anyagi támogatást nyújt a kormányzat.
A mentési munkálatok mellett megkezdik a romok eltakarítását is – közölte, majd jelezte: az a céljuk, hogy egy éven belül új házakat építsenek minden érintett tartományban.
Azért akadnak példák szerencsés megmenekülésekre, és már a magyar mentőcsapatok is belevetették magukat a munkába. A Hunor mentőszervezet már 12 túlélőt és hét holttestet emelt ki a romok alól Törökországban.