Az orosz–ukrán háború kirobbanása után a helyi magyarok sokáig bíztak abban, hogy a háború borzalmai nem érik el Kárpátalját, de sajnos tévedtek.
A hivatalos hírforrások szerint eddig 12 magyar áldozata van a fegyveres konfliktusnak,
a pontos igazság azonban nem tudható, hiszen az elhunytak számáról szóló adatok hadititoknak minősülnek. Az ukrán elnöki hivatal hivatalos közlése mindenesetre napi száz-kétszáz ukrán katona haláláról szól. A Tények stábjának sikerült bejutnia az egyik áldozat temetésére Kárpátalján. Az elhunyt testvére a frontról érkezett a búcsúztatóra, ahol interjút is adott a Tényeknek.
Az 1992-es születésű Bobik Román temetésére a halálát követő harmadik hónapban került sor, a kárpátaljai Szürtében tartott búcsúztatóján katonatársai mellett a családtagjai is jelen voltak. A helyiek az út szélén térdelve fejezték ki a tiszteletüket, az áldozat testvére megrendülten nyilatkozott a Tények stábjának:
azt mondta, a temetéseknél a három hónap még egész jónak számít a háború idején.
Bobik Viktória hozzátette: van, akiket akár 11 hónapig keresnek, de nem bukkannak a nyomára. Ha például egy adott harctér az ellenfél kezére kerül, akkor onnan már nem tudják elszállítani a holttesteket.
Viktória egy napra kapott eltávozást a frontról, csak azért engedték haza, hogy eltemethesse a testvérét. Beszélt arról is, van mit ennie a katonáknak, és tisztálkodni is tudnak – feltéve, ha nem lövik őket megállás nélkül.
A hideg ellen úgy védekeznek, hogy amiből csak lehet, kályhát építenek.
A Tények helyszíni riportja kitért azokra a hírekre is, amelyek szerint vasúti vagonokban tárolják a fronton elesett katonák holttestét.
A teljes riport ITT érhető el.
Borítókép: Ukrán katonák a kelet-ukrajnai Donyec-medencében levő Szoledár határában 2023. január 11-én. Bahmut térsége az utolsó olyan terület Donyeck megyében, amely még ukrán ellenőrzés alatt áll, és hónapok óta ádáz harcokat folytatnak érte az orosz és az ukrán erők (Forrás: MTI/AP/Libkos)