A rengés időpontja és intenzitása
A magas áldozatszám egy másik oka a rengés időpontja. A hajnali négy órás első rengés során még a legtöbben otthon voltak és aludtak, így egy egész, többemeletes lakóház összes lakójának csupán percei lettek volna elhagyni az ingatlant, mielőtt az összedől. Beszámolók szerint amíg az első néhány emeleten lakóknak akár még volt is idejük elhagyni az épületeket, a magasabban lakókat könnyebben meg tudták találni a romok alatt, mint azokat, akik köztes emeleteken laktak.
Mindemellett Chris Elders, az ausztrál Curtin Egyetem professzora szerint az első földrengés körülbelül 18 km-es mélysége is hozzájárult ahhoz, hogy ilyen pusztító legyen.
Kis mélységben a földrengés által felszabaduló energia sokkal nagyobb intenzitással érezhető a felszín közelében, mint ha az a kéreg mélyebb rétegeiben alakult volna ki
– mondta.
Naci Gorur, a Török Tudományos Akadémia szeizmológusa arra szólította fel a helyi tisztviselőket, hogy haladéktalanul vizsgálják meg a régió gátjait repedések után kutatva, egy potenciális áradás elkerülése érdekében.
Utórengésekre is számítani kell
– Akár két-három évig is lehetnek még utórengések, sőt az sem zárható ki, hogy ezek meghaladják a 6-os erősséget – idézte az MTI Tóth László szeizmológust. A szakértő kifejtette, hogy a földmozgás akkor nevezhető utórengésnek, ha ugyanannak a tektonikai lemeznek a mozgásához kapcsolható.
Tóth László azt is hangsúlyozta, hogy a tektonikai lemezek mozgása természetes folyamat, amely „több tíz millió éve zajlik, és a következő egymillió évben is zajlani fog”. Hozzátette: azt nagy pontossággal meg lehet határozni, hogy hol lesznek földrengések, de azt, hogy mikor, sajnos nem.
Szakértők a törökországi rengések kapcsán azonban egy „szokatlan” elemre hívják fel a figyelmet. A hajnali 7,8-as rengést délben egy 7,5-ös magnitúdójú követte, vagyis a mérséklődés nem illeszkedik a tipikus utórengések sorába. Sokan a 2020. decemberi horvátországi rengést hozzák példának, amikor egy 5,2-es rengést másnap egy 6,4-es földmozgás követett.