Versenyt futnak az idővel a mentőalakulatok + videók

Több tízezer ember vesz részt a túlélők utáni kutatásban Törökországban, de óriási területet kell átvizsgálniuk nagyon rövid idő alatt. A szankciók és háború sújtotta Szíriában még rosszabb a helyzet. A mentők versenyt futnak az idővel.

2023. 02. 07. 17:16
Iskenderun körzet, 2023. február 7. Sebesülttel érkeznek kórházba a dél-törökországi Hatay tartománybeli Iskenderunban 2023. február 6-án, miután hajnalban több erõs földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét, a legnagyobb rengés egyes mérések szerint a 7,8-as erõsséget is elérte. A természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma meghaladja az ötezret. Törökországban 4758 összedõlt épületbõl közel 8000 túlélõt mentettek ki. MTI/EPA/Erdem Sahin Fotó: Erdem Sahin
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Hangokkal jeleznek, de senki nem jön értük. Kétségbe vagyunk esve. Istenem… segítséget kérnek. Azt mondják, ments meg, de nem tudjuk őket megmenteni. Hogy fogjuk őket megmenteni?” – fakadt ki kétségbeesetten a BBC brit közszolgálati csatorna helyszíni tudósítójának az egyik hatayi lakos. Több mint 24 órával a Törökországot és Szíriát sújtó pusztító földrengés után a túlélők utáni kutatás elsősorban versenyfutás az idővel: minden eltelt perccel, minden órával csökken annak az esélye, hogy élve találjanak valakire a romok alatt.

 

 

Ha az ember nem sérült meg, biztosított az oxigénellátása, netán még vize is van, akkor elvileg akár napokig is kitarthat. Nem példátlan az ilyen; korábban, a 2010-es haiti földrengés után egy férfit 12 nap után mentettek meg, egy másikat pedig állítólag 27 nap után.

 

Törökországban és Szíriában viszont bonyolítja a helyzetet a mostoha időjárás. A katasztrófa sújtotta területen napközben is legfeljebb 5 Celsius-fokot mértek, de éjjel tombolnak a mínuszok. Ráadásul az utóbbi napokban erős esőzések is voltak. És az átvizsgálásra váró területek óriásiak.

 

A török hatóságok szerint a földrengésben érintett területek nagysága 110 ezer négyzetkilométer, amely nagyjából Törökország területének egyhetede – nagyobb, mint egész Magyarország.

Törökországban a mentési munkálatokban több mint 24,5 ezer hivatásos vesz részt, segítségükre vannak természetesen a helyiek is, illetve példátlan nemzetközi összefogásban munkájukhoz keddig 65 ország összesen 2769 szakembere csatlakozott, bár a külföldiek eljutása a helyszínre nem problémáktól mentes, és természetesen időbe is telik.

Szíriában annyiból még rosszabb a helyzet, hogy a polgárháború sújtotta országban már eddig is humanitárius válság volt. Mint arra az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is emlékeztetett, a polgárháború, az aszály és a kolera sújtotta államban a lakosság csaknem kilencven százaléka szegénységben él és több mint ötven százalék szorul humanitárius segélyre. 

A Damaszkuszra kivetett szankciók miatt az ország nemzetközi kapcsolatai sem olyan jók, mint a törökökéi, és a segítség is sokkal nehezebben jut el hozzájuk. Összességében eddig Törökországból több mint 3500 halottról és húszezernél is több sebesültről, Szíriában legkevesebb 1700 halottról számoltak be, de félő, hogy ezek a számok tovább emelkednek.

Borítókép: Sebesülttel érkeznek kórházba a dél-törökországi Hatay tartománybeli Iskenderunban 2023. február 6-án (Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.