„Hangokkal jeleznek, de senki nem jön értük. Kétségbe vagyunk esve. Istenem… segítséget kérnek. Azt mondják, ments meg, de nem tudjuk őket megmenteni. Hogy fogjuk őket megmenteni?” – fakadt ki kétségbeesetten a BBC brit közszolgálati csatorna helyszíni tudósítójának az egyik hatayi lakos. Több mint 24 órával a Törökországot és Szíriát sújtó pusztító földrengés után a túlélők utáni kutatás elsősorban versenyfutás az idővel: minden eltelt perccel, minden órával csökken annak az esélye, hogy élve találjanak valakire a romok alatt.
Ha az ember nem sérült meg, biztosított az oxigénellátása, netán még vize is van, akkor elvileg akár napokig is kitarthat. Nem példátlan az ilyen; korábban, a 2010-es haiti földrengés után egy férfit 12 nap után mentettek meg, egy másikat pedig állítólag 27 nap után.
Törökországban és Szíriában viszont bonyolítja a helyzetet a mostoha időjárás. A katasztrófa sújtotta területen napközben is legfeljebb 5 Celsius-fokot mértek, de éjjel tombolnak a mínuszok. Ráadásul az utóbbi napokban erős esőzések is voltak. És az átvizsgálásra váró területek óriásiak.
A török hatóságok szerint a földrengésben érintett területek nagysága 110 ezer négyzetkilométer, amely nagyjából Törökország területének egyhetede – nagyobb, mint egész Magyarország.
Törökországban a mentési munkálatokban több mint 24,5 ezer hivatásos vesz részt, segítségükre vannak természetesen a helyiek is, illetve példátlan nemzetközi összefogásban munkájukhoz keddig 65 ország összesen 2769 szakembere csatlakozott, bár a külföldiek eljutása a helyszínre nem problémáktól mentes, és természetesen időbe is telik.
Szíriában annyiból még rosszabb a helyzet, hogy a polgárháború sújtotta országban már eddig is humanitárius válság volt. Mint arra az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is emlékeztetett, a polgárháború, az aszály és a kolera sújtotta államban a lakosság csaknem kilencven százaléka szegénységben él és több mint ötven százalék szorul humanitárius segélyre.
A Damaszkuszra kivetett szankciók miatt az ország nemzetközi kapcsolatai sem olyan jók, mint a törökökéi, és a segítség is sokkal nehezebben jut el hozzájuk. Összességében eddig Törökországból több mint 3500 halottról és húszezernél is több sebesültről, Szíriában legkevesebb 1700 halottról számoltak be, de félő, hogy ezek a számok tovább emelkednek.