Olha Sztefanisina ukrán miniszterelnök-helyettes a londoni üzleti napilapnak kijelentette: várakozása szerint még az idén megkezdődnek a tárgyalások Ukrajna uniós csatlakozásáról. Hozzátette: Kijev „nagyon gyorsan” teljesíti az ehhez szükséges politikai reformokat.
Olha Sztefanisina szerint ugyanakkor egyes EU-tagállamok nem akarják, hogy sürgessék őket bármiféle döntés meghozatalában, mások pedig az ukrán csatlakozási folyamatot az Európai Unió nyugat-balkáni bővítésének menetéhez kötnék, jóllehet e térség országainak csatlakozási folyamata egy évtizede nem halad.
Erőteljesen arra szólítom fel az európai vezetőket és a különböző illetékeseket, hogy legyenek nagyon óvatosak, amikor negatív üzeneteket fogalmaznak meg Ukrajna EU-csatlakozási kilátásairól
– fogalmazott az ukrán miniszterelnök-helyettes a kedden megjelent Financial Times-interjúban.
A brit napilap felidézi, hogy Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kétévi tárgyalási időkeretről szólt legutóbbi nyilatkozataiban, de uniós diplomaták arra hívták fel a figyelmet, hogy az ilyen nyilatkozatok csak hamis reményeket ébresztenek az ukrán lakosság körében.
Egyes EU-diplomaták úgy vélik: noha Ukrajna gyors ütemben hajtja végre a jogi reformokat, évekbe telik annak megállapítása, hogy történt-e tényleges előrehaladás az országot régóta sújtó korrupciós problémák kezelésében – írja a Financial Times.
Arra a kérdésre, hogy csalódást okozna-e Ukrajnában, ha kiderül, hogy az ország 2026-ig nem tud csatlakozni az Európai Unióhoz, Olha Sztefanisina miniszterelnök-helyettes kitérően úgy válaszolt: a felvételi folyamat olyan, mintha „egy elefántot akarnánk megenni”, mivel ezt csak részletekben lehet megtenni, egyszerre nem. – Az elefánt (megevésének) első része a csatlakozási tárgyalások megkezdése – fogalmazott az ukrán politikus.
Csütörtöki brüsszeli útja során Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyancsak arra sürgette az uniós vezetőket, hogy gyorsítsák fel az ukrán tárgyalásokat. A sajtótájékoztató során, Charles Michelhez, az Európai Tanács elnökéhez fordulva pedig nyomatékosan úgy fogalmazott, hogy szeretné, ha a felvételi tárgyalások még az idén megkezdődnének.
Hozzátette: ez Ukrajnát és a háborúzó hadsereget is ösztönözné.
Charles Michel elismerte az unió „felelősségét” a kérdésben, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tárgyalások megindításához egyhangúságra van szükség.
A Financial Times két, az ügyre rálátó diplomatára hivatkozva kiemelte, hogy a kétoldalú, privát megbeszéléseken az ukrán elnök „nem tűnt naivnak” és maga is tisztában van a szükséges feladatok elvégzésével, amelyek az európai uniós tagsághoz kellenek (mint: a korrupció elleni küzdelem, a jogállamiság, a sajtószabadság, a bírói függetlenség, vagy a kisebbségi jogok garantálása).