Ugyan van hasonlóság Putyin és Sztálin között, kettejüket mégsem lehet egy lapon említeni, mert az utóbbi sokkal sikeresebb volt, ennek megfelelően a mai napig népszerű – számolt be a Mandiner Simon Sebag Montefiore brit történész véleményéről.
A Die Presse osztrák lapban megjelent interjúban elmondottak szerint a korábbi generalisszimusznak, vagyis az állam egész haderejét vezénylő fővezérnek azért van a mai napig kultusza hazájában, mert hatalmas sikereket ért el.
Mindig is arra számítottam, hogy Sztálin újra népszerűvé válik Oroszországban
– nyilatkozta Simon Sebag Montefiore. A történész kifejtette, hogy bár számos teljesítményét elfogadhatatlan brutalitással, tömeggyilkosságokkal és terrorral vívta ki, Sztálin volt a második világháború legnagyobb győztese és a legsikeresebb orosz vezető 1815 óta. – Olyan mértékben iparosította az országot, hogy könnyedén megelőzte a náci Németországot, nukleáris szuperhatalommá változtatta a Szovjetuniót, és egy olyan birodalmat hozott létre, amely fél Európára kiterjedt – sorolta a történész.
– Egy ideológiát képviselt, ami azonban a mostani utódjáról nem mondható el – tette hozzá. Mivel ugyanakkor a háború kiélezi Oroszországban a belső ellentéteket, az orosz elnök egyre inkább a nagy előd módszereihez és retorikájához fog folyamodni, de a történész szerint olyan tömegelnyomás nem várható, mint amilyen 1937-ben kezdődött.
Az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban Simon Sebag Montefiore úgy vélekedik, amennyiben Oroszország alulmarad Ukrajnával szemben, egészen új ország jöhet létre: egy szokványos nemzetállam.
Hozzáfűzte azonban, hogy Kijev csak megfelelő nyugati segítséggel győzhet, és a liberális demokrácia is csak akkor képzelhető el ukrán földön, ha az Európai Unió és az Egyesült Államok támogatja az újjáépítést.
– Ellenben ha patthelyzet alakul ki, akkor időről időre ismét kirobbannak a harcok, Ukrajna felfegyverzett háborús demokrácia lesz, egy európai Izrael. Viszont ha az oroszok győznek, akkor az elnök élete végéig hatalmon marad. Ám ha a nyugati szövetségesek csapatokat küldenek, akkor itt a harmadik világháború, az maga a katasztrófa – szemlézte a Mandiner az interjút.