A tudományos aggályok ellenére tovább fejlesztik az állami nemváltó központokat Svédországban

A svéd Egészségügyi és Népjóléti Tanács határozata értelmében növelni kell az úgynevezett „nemmegerősítő” ellátás elérhetőségét.

BUGNYÁR ZOLTÁN
2023. 03. 13. 22:14
Forrás: PIXABAY
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A svéd Egészségügyi és Népjóléti Tanács a napokban publikálta legújabb határozatát, melynek értelmében növelni kell az úgynevezett „nemmegerősítő” ellátás elérhetőségét. A következő év január elsejére fel kell állítani három magas szakmai kompetenciával rendelkező országos központot, amely a nemváltásban segíti a pácienseket, áll a kommünikében. Az Országos Egészségügyi és Népjóléti Tanács úgy határozott, hogy a nemi diszfóriát kiemelten speciális ellátási formaként kell kezelni és az eddigi különálló szakrendeléseket központosítani.

„A cél az egyenlőbb ellátás, a szélesebb körű betegellátás és a garantált elérhetőség” – áll a dokumentumban. A szakellátás bővítését Kristina Wikner, a szervezet osztályvezetője azzal magyarázta, hogy nőtt az ellátásra szoruló páciensek létszáma az elmúlt időszakban. Hozzátette, hogy nagyon fontos, hogy az ellátási lánc ezen páciensek tekintetében folyamatos és hozzáférhető legyen.

A nemi diszfória kezelése Svédországban egyre több vitát vált ki. Az Országos Egészségügyi és Népjóléti Tanács protokollja szerint a nemi diszfóriával (identitászavarral) diagnosztizált kiskorúak korai serdülőkortól kezdődően a pubertás fejlődését lassító kezelést kaphatnak, később pedig az ellenkező nemű hormonkezelést lehet végezni.

Svédország legismertebb kutatókórháza, a Karolinska Klinika 2021-ben ennek ellenére leállította a gyermekek nemváltással kapcsolatos hormonkezelését, hivatkozva arra, hogy nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű kutatási eredmény azok hosszútávú hatásaival kapcsolatban.

A neves egészségügyi intézmény kijelentette, hogy a kezelés hatásának és előnyeinek tudományos megalapozottsága jelentős hiányosságokkal rendelkezik, és számos ellentmondás van a kockázat-haszon kapcsán is. Tavaly maga az Országos Egészségügyi és Népjóléti Tanács is az eljárás felülvizsgálatába kezdett azután, hogy az SVT köztelevízió oknyomozó riportja bemutatta, hogy a kezelésben részesülők többsége maradandó testi és lelki sérüléseket szerzett.

A tudományos megalapozottság hiánya és a számos balul elsült, gyakran öngyilkosságban végződő kezelés ellenére úgy tűnik, a hivatal jelentős költségráfordítással, fejleszteni kívánja az ellátórendszert.

A Läkartidningen orvosi szaklapban megjelent írásában Mikael Landén, a Göteborgi Egyetem professzora korábban rámutatott arra, hogy 2007 és 2017 között 2345 százalékkal, 31-ről 727-re nőtt a nemi identitászavarban szenvedők száma. Ez szerinte nem magyarázható az internetes információk szélesebb körű elterjedésével, mint ahogy a megbélyegzés csökkenésével, illetve a jogszabályi változásokkal. Hipotézise szerint

a baloldali identitáspolitikához kötött „kulturális fertőzés” áll a robbanásszerű emelkedés mögött. Véleménye szerint az LMBTQ szervezetek manipulációja okozza a nemi identitászavar gyors növekedését. Kihasználva a pubertáskorban identitásukat kereső fiatalok formálhatóságát, megtanítják nekik, hogy a nemi diszfória teljesen normális alternatíva, illetve meggyőzik őket arról, hogy bizonytalanságuk és rossz érzéseik oka az, hogy nem megfelelő testben születtek.

 

Borítókép: illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.