„Két generáció született egy atomháború veszélye nélkül, de ennek most vége. Hogy Putyin megnyomja-e a nukleáris gombot vagy sem, ezt senki sem tudja. Egyetlen ember sem tudja biztosan megmondani” – mondta a BBC brit közszolgálati televíziónak adott interjújában a független orosz Novaja Gazeta lap főszerkesztője, a Nobel-békedíjas Dimitrij Muratov.
A BBC szerint a tavaly februári orosz–ukrán háború kitörése óta, az elmúlt hetekben egy nukleáris fenyegetés lehetősége is egyre hangosabbá vált a nemzetközi közbeszédben. Míg a Belaruszba telepítendő orosz töltetek ügye azokat a véleményeket erősítette meg, akik szerint a Nyugat túlzott ukrán felfegyverzése „lökést ad majd” Oroszországnak.
Atomháborút emlegetnek
Hogy mindez blöff -e, Muratov úgy fogalmazott:
Az állami propaganda arra készíti fel az embereket, hogy egy atomháború nem is lenne olyan rossz dolog.
Hozzátette: a TV-ben úgy reklámozzák az atomháborút és az atomfegyvereket, mintha csak állateledelt hirdetnének.
– Olyan kijelentéseket tesznek, hogy Nagy-Britanniát és Franciaországot célozzák majd meg, és a nukleáris szökőár elsöpri majd Amerikát is. Hozzátette: mindezt annak ellenére, hogy az állami narratíva szerint Oroszország a béke országa, míg Ukrajna és a Nyugat az agresszor.
Sokan ezt el is hiszik, de mit tehetnének: egy tucat televíziós csatornából, újságokból, a közösségi médiából zúdul rájuk mindez
– mesélte az újságíró.
Mit gondol a lakosság?
A BBC azon kérdésére, hogy mi lenne, ha „holnap elzárnák a propagandacsapot” Muratov úgy felelt: végre fel mernének szólalni.
Szerinte a fiatalok jól képzettek, tájékozottak, és szerinte az sem véletlen, hogy már milliók hagyták el az országot a háború kitörése óta. – De akik maradtak, azok közül is sokan ellenzik, ami Ukrajnában zajlik, de az eljárásokat, bebörtönzéseket, megbélyegzéseket látva nem mernek lépni – mondta.
Szerinte az idősebbek egészen máshogy tekintenek mindenre, „ők unokájuknak tartják Putyint, aki megvédi őket, hozza a nyugdíjat és boldog új évet kíván nekik”.
Hozzátette: a politikai elnyomás folytatódni fog Oroszországban, az egyetlen remény a fiatalokban rejlik.
Már csak a fiatalokban bízik
Muratov tavaly árverésre bocsájtotta Nobel-békedíját, hogy pénzt gyűjtsön az ukrán menekült gyermekeknek. A BBC-nek nyilatkozva azonban kevésbé optimistsa a jövőt illetően.
Soha többé nem lesznek normális kapcsolatok Oroszország és Ukrajna között, soha. Az ukránok nem fognak tudni megbékélni ezzel a tragédiával
– festette fel a jövőt Muratov.