Irán Szu–35-ös harci repülőgépeket vásárol Oroszországtól – erősítette meg az iráni média a korábban már felröppent híreket. Az iráni források pontosabb részleteket, például a vásárlás összegét vagy a gépek számát nem közölték. Korábbi jelentések ugyanakkor arról szóltak, hogy a perzsa állam 24 orosz gépet kaphat meg, azt a két tucatot, amelyet eredetileg Egyiptomnak szántak, míg Kairó – amerikai nyomásra – vissza nem lépett az üzlettől.
A Szu–35-ös nem a legkorszerűbb ötödik, hanem az úgynevezett 4++ generációs vadászgép, amelyet most az ukrajnai háborúban is alkalmaznak.
A Press TV iráni csatorna emlékeztetett rá, hogy az ország évek óta nem kapott új gépeket, legutóbb a 90-es években vásárolt néhány orosz MiG–29 Fulcrumot, egyébként a 70-es évekből maradt, elavult amerikai repülőik maradtak csak. Az első Szu–35-ös 1988-ban emelkedett a levegőbe, tehát ez a típus sem éppen a legmodernebb darab, de így is nagy hasznára válhat a légierőnek.
Az iráni lemaradás oka, hogy nukleáris programja miatt az országra nemzetközi szankciókat vetettek ki, melyek megtiltották katonai eszközök értékesítését is. A 2015-ös úgynevezett atomalku után 2020 októberében azonban lejárt az ENSZ-embargó, így elméletileg elhárult az akadály a fegyverkereskedelem elől. Mivel Donald Trump korábbi amerikai elnök egyoldalúan kilépett a megállapodásból, az atomalku jövője megkérdőjeleződött – máig nem sikerült újra megállapodni –, Teherán ebből nem tudott profitálni. A Krím félsziget megszállása, majd Ukrajna megtámadása óta Oroszország ellen is szankciók vannak érvényben, ezekhez azonban Irán nem csatlakozott.
Sőt, a perzsa állam egyike azon kevés országoknak, melyek fegyverrel is támogatták az oroszokat: olcsó és nagyon hatékonynak bizonyuló kamikazedrónokat adtak át.
Habár Teherán tagadja, hogy a háború kirobbanása óta drónokat adtak volna át, a hírszerzési jelentések és bizonyítékok ezt cáfolják.
Egyértelmű összefüggést persze nem lehet kimutatni a fegyverszállítmányok és a beszerzés között, mindenesetre nem elképzelhetetlen, hogy Moszkva a Szu–35-ösökkel „hálálja meg” az iráni segítséget.
A The New York Times műholdképek és más nyomok elemzéséből arra a következtetésre jutott, hogy az Eagle 44 bázist már elő is készítették az orosz harci gépek fogadására. Iránban eddig is bevett gyakorlat volt, hogy egy potenciális légicsapástól tartva a föld alá költöztetik a támaszpontokat, legyen szó akár repülőgépekről is.
A két tucat Szu–35-ös persze alapvetően nem borítja fel az erőviszonyokat, de szakértők abban egyetértenek, hogy mindenképpen nagy erősítést jelentenek Iránnak. További következmény lehet, hogy a térség rivális országai felpörgethetik saját fegyvervásárlásaikat. John Kirby, a Pentagon szóvivője már múlt év végén figyelmeztetett arra, hogy egyre szorosabb az orosz–iráni katonai együttműködés.
Borítókép: Orosz Szu–35-ös felszállása egy törökországi bemutatón. (Fotó: Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via AFP)