Utcai tiltakozások kezdődnek ma Franciaországban, amiért Emmanuel Macron francia elnök 64 éves korra emelte a nyugdíjkorhatárt. A közlekedési dolgozók, a tanárok, a szemétszállítók, illetve az olaj- és vegyipari finomítók dolgozói is bejelentették, hogy részt vesznek a demonstráción. Az év eleje óta már hatodik alkalommal hirdettek országos sztrájkot és tüntetést a szakszervezetek a nyugdíjra vonatkozó módosítások miatt. Januárban több mint egymillióan vonultak utcára.
Az Elabe országos felmérése szerint a mai demonstrációt háromból két francia támogatja.
A rendőrség 260 helyszínen mintegy 1,1-1,4 millió tüntetőre számít – tudta meg az AFP névtelen forrásra hivatkozva.
A vasutasok ellenállása miatt várhatóan a mostani sztrájk hosszabb és nagyobb lesz, ugyanis azt határozatlan időre hirdették meg és úgy a belföldi, mint a nemzetközi vonalakat is érinti majd.
Eközben a közúti fuvarozók a nagyobb városokba vezető utak forgalmát lassíthatják és blokkolhatják, fennakadásokat okozva a kiskereskedelmi ellátásban is. A légitársaságok forgalmi irányítói keddi és szerdai munkabeszüntetése miatt pedig a járatok harminc százalékát kellett törölni.
A terv az, hogy megbénítsuk Franciaországot
– mondta Fabrice Michaud, a CGT vasúti dolgozói szakszervezetének képviselője. A közlekedési miniszter, Clément Beaune a France 3 tévéadónak pedig úgy fogalmazott, hogy a tüntetések kezdete óta ez lesz az „egyik legnehezebb” sztrájknap.
– Ma egy hatalmas társadalmi mozgalom kezdődik, amelyre a politikának válaszolnia kell. Macron nem foghatja be a fülét – mondta egy interjúban Laurent Berger, a CFDT szakszervezet vezetője.
A francia szenátus ellenzi a francia államfő javaslatát, amely 62-ről, 64 éves korra emelné a nyugdíjkorhatárt. Az ügyben vitát tartanak a törvényhozásban, amely várhatóan a hónap végére zárul le. A centrista kormány a jobboldal segítségét reméli a reform elfogadtatásában.
Az Ifpo közvélemény-kutatása szerint a franciák mindössze 32 százaléka támogatta Macron nyugdíjkorhatár-módosítását.
A kormány ugyanakkor eltökélt a nyugdíjrendszer módosításainak folytatása mellett, és szerintük a sztrájknál sürgetőbb az a megélhetési válság, amellyel az ország szembe néz.
A kabinet szerint a változtatások elengedhetetlenek ahhoz, hogy a nyugdíjrendszer hiányát csökkentsék.
Macron nemrégiben pedig úgy fogalmazott: „Ha fenn akarjuk tartani a jelenlegi rendszert, akkor nincs más választás, tovább kell dolgoznunk.”
A szakszervezetek azonban azzal érvelnek, hogy a javasolt intézkedések igazságtalanok, és aránytalanul érintenék azokat az alacsonyan képzett munkavállalókat, akik nehéz fizikai munkát végeznek, és már fiatalon beléptek a munka világába.