A francia alkotmánytanács pénteken jóváhagyta Emmanuel Macron elnök vitatott nyugdíjreformjának kulcsfontosságú elemeit, ugyanakkor elutasította a jogszabály egyes részeit – írta meg a France24 francia állami televíziós hírcsatorna.
A nyugdíjkorhatár 62-ről 64 évre emelését az alkotmánytanács a közel három hónapja tartó tömeges tüntetések ellenére szentesítette.
A közlemény szerint a kilenc alkotmánybíró a reform egyes – másodlagos fontosságú – elemeit eltávolította, de a legvitatottabb elemét, a korhatáremelést alkotmányosnak találta. A testület a 36 közül hat olyan intézkedést ellenzett, amelyek nem tekinthetők alapvetőnek a reform lényege szempontjából.
Továbbá elutasították az ellenzék azon kérelmét, hogy népszavazással döntsenek a nyugdíjkorhatár emeléséről Franciaországban. A kérelmet a reformot ellenző több mint 250 parlamenti képviselő terjesztette elő.
Az alkotmányossági vizsgálat volt az utolsó lépés a törvény kihirdetése előtt, amelyet így már a hétvégén megtehet a köztársasági elnök.
A baloldali ellenzéki pártok jelezték: a döntés ellenére folytatják a tiltakozó megmozdulást, s arra kérték Emmanuel Macron államfőt, ne hirdesse ki a törvényt. Marine Le Pen, a szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés nemzetgyűlési frakcióvezetője úgy vélte, hogy a nyugdíjreform politikai sorsa még nem pecsételődött meg, mivel az utolsó szót mindig a nép mondja ki.
A nyugdíjreformot ellenző tüntetők már előre jelezték, hogy amennyiben a testület elfogadja a tervezetet, tovább folytatják az utcai megmozdulásokat. A hatóságok is számítanak az utcai tüntetésekre, ezért rendeletben megtiltottak mindennemű gyülekezést április 15. reggel 8 óráig az államtanács és az alkotmánytanács, valamint az opera környékén. Mivel azonban számítanak a tüntetők jelenlétére, elbarikádozták az épület bejáratát, hogy megakadályozzák a behatolást, a környékre pedig rohamrendőröket vezényeltek.