„A konfliktusokat békés úton kell rendezni” – fogalmazott a német tárcavezető, miután tárgyalt kínai kollégájával, Csin Kanggal. „A status quo egyoldalú, erőszakos megváltoztatása elfogadhatatlan volna nekünk, európaiaknak” – tette hozzá Baerbock, kiemelve,
Németország aggodalommal figyeli a Tajvani-szorosban megnövekedett feszültséget.
Csin Kang leszögezte, hogy Kína kész együtt dolgozni Németországgal. „A két ország egymás partnere és nem ellenfele” – mondta Csin Kang a közös sajtótájékoztatón.
A kínai külügyminiszter Ukrajnával kapcsolatban kijelentette: Peking kész arra, hogy továbbra is a békéért dolgozzon, és abban bízik, hogy minden fél objektív marad, megőrzi hidegvérét és együttműködik egymással.
Háromnapos kínai látogatása második napján a német külügyminiszter kínai partnerével először a Pekingtől 150 kilométerre délkeletre fekvő Tiencsinben meglátogatott egy elektromos motorokat gyártó német üzemet. A bajor Vitesco vállalat teljes mértékben integrált elektromotorokat készít, és egy kutatás-fejlesztési részleget is üzemeltet az északkelet-kínai tengerparti kikötővárosban.
Baerbock délután rövid udvariassági megbeszélést folytatott Han Zseng kínai alelnökkel is. A kétoldalú kapcsolatokat érintő témák mellett Baerbock emberi jogi kérdéseket és a klímaváltozás hatásait enyhítő intézkedések témakörét is felvetett a megbeszélések során.
A német diplomácia vezetője elutazása előtt hangsúlyozta: kínai látogatásának célja a Pekinggel folytatandó jövőbeli együttműködés további lehetőségeinek feltárása.
Partner, versenytárs, rendszerszintű vetélytárs: ez jelenti az európai Kína-politika jelképes iránytűjét. Hogy melyik irányba mutat majd az iránytű a jövőben, az részben attól is függ, Kína milyen utat választ
– fogalmazott a német külügyminiszter.
Borítókép: Annalena Baerbock német külügyminiszter (Fotó: MTI/AP/Olivier Matthys)