A megtévesztés a háborúban pontosan annyira régi dolog, mint maga a háború – írja a The Economist, s példaként felhozza a trójai faló mellett a „Ruperts” néven ismert, kitömött zsákvászonból készült ejtőernyősöket, akiket a németek összezavarására dobtak le a D-napon.
Az ötlet tehát a régi, ám ahogyan fejlődik a világ, a fegyvertechnológiák is, ugyanúgy kell fejlődniük a ravasz terveknek is. Az elmúlt időszakban rengeteget lehetett hallani a jövőbeli ukrán támadás idejéről és lehetséges irányairól, ellenben felmerülhet a kérdés, vajon a temérdek információ miért lepte el és uralta le a médiát, van-e mögöttük valós tartalom, vagy az ellenség totális megzavarására szolgáló adatok ezek.
Az ukrán haderő ugyanis az önkéntesekkel együtt hamis célpontokat helyez el a frontvonal mentén, felfújt és fából készült tankokat, légvédelmi és rakétatüzérségi eszközökről készült maketteket helyeznek el. Amint az első világháborúban feltalálták a harckocsit, a fakeretre feszített, festett durvaszövésű vászonból készült bábukat a figyelem elterelésére és összezavarására vetették be.
Meg kell érteni, hogy ez az innováció háborúja
– mondta Anton Gerascsenko, az ukrán kormány tanácsadója, aki úgy véli, a drónjaik és műholdjaik sokkal kifinomultabbak, jóval részletgazdagabb látképet adnak.
A felfújható bábuknak több előnyük is van. A fából készült modellek nehezek és kényelmetlenek, több részből állnak. Szállításukhoz járműre van szükség, és egy csapatra, amely össze- és szétszereli az összecsukható fakeretet. Egy felfújható bábunak egyébként is olcsóbb az előállítása, elég könnyű ahhoz, hogy egy hátizsákban szállítsák, és „nagyon gyorsan bevethető” – idézi a The Economist az Inflatech, egy cseh cég mérnökét, amely felfújható szovjet és kínai fegyverzetre specializálódott. „Bedugja a fúvókát, és tíz perc alatt tank lesz belőle” – mondta.
Harckocsik, tábori tüzérség, aknavetők, géppuskák; a katonai felszerelések szinte bármelyik darabja utánozható felfújható formában.
Az oroszok, a maskirovka, a katonai álcázás és trükközés állítólagos mesterei, hőlégballongyáraik felfújható repülőgépeket gyártanak, köztük vadászgépeket, amelyeket sorba lehet parkoltatni, hogy úgy nézzenek ki, mintha forgalmas légibázisok lennének. Az Inflatech mérnöke azt is elmondta a lapnak, hogy
a kereslet növekszik; az Inflatech megrendelései harminc százalékkal nőttek az ukrajnai háború kezdete óta.
A bábuk egyre élethűbbek. Az összecsukható, fából készült tankutánzatok olyan részletesek és valósághűek, mondja Gerascsenko, hogy
még öt méterről sem lehet megmondani, hogy hamisítvány
A teherautókkal a mezőkön keresztül lehet tanknyomokat készíteni, a kommunikációs forgalmat közvetíteni, hogy katonai állások benyomását keltsék. Az Inflatech rugalmas fényvisszaverőkkel szimulálja az éppen elsütött ágyú hőjét, hogy megtévessze a drónok hőkameráit. A bábuknak is képesnek kell lenniük érvényes radarjelet produkálni annak ellenére, hogy tele vannak levegővel.