Közös sajtóértekezletükön a kancellár üdvözölte a chisinaui vezetés Ukrajnával vállalt szolidaritását, európai elkötelezettségét, integrációs reformtörekvéseit, és köszönetet mondott Romániának, amiért gondoskodik – az orosz gáz és villanyáram nélkül maradt – Moldova energiaellátásáról.
A találkozón természetesen Oroszország Ukrajna ellen indított háborújáról és annak Moldovát érintő következményeiről is beszéltünk.
Egyetértettünk abban, hogy Oroszországnak véget kell végre vetnie ennek a háborúnak, vissza kell vonnia csapatait Ukrajnából, hogy eljuthassunk egy igazságos békéhez – mutatott rá a német kancellár.
A Moldova elleni orosz destabilizációs kísérletekről szóló hírekre reagálva Scholz leszögezte: minden állam szuverenitása és területi integritása sérthetetlen, a helsinki egyezménynek ezen Oroszország által ratifikált előírása továbbra is érvényben van, ezért a nemzetközi közösség minden lehetséges támogatást megad Moldovának, hogy megvédhesse magát.
A moldovai államfő kijelentette:
országa Ukrajna legkiszolgáltatottabb szomszédja, ezért számára életbevágóan fontos partnereinek támogatása.
Arra az újságírói kérdésre, hogy a pénzügyi segítségen kívül Moldova fegyverekre, katonai felszerelésekre is igényt tart-e, Maia Sandu azt válaszolta: igyekeznek megszilárdítani Moldova védelmi képességeit, emelték a katonai kiadásokat, de rövid idő alatt nem lehet csodákat tenni, úgyhogy Chisinaunak szüksége van a partnerek támogatására, beleértve a védelmi rendszer erősítését is.