Kiderült azonban, hogy nem csupán azzal van a gond, hogy nincsenek fegyverek és lőszerek. Nemrég jelent meg a német hadsereg fegyveres erőkért felelős parlamenti biztosának éves jelentése a Bundeswehr aktuális állapotáról, a dokumentumban pedig siralmasabbnál siralmasabb tényekre világított rá Eva Högl. Itt van rögtön a közel egy éve bejelentett százmilliárdos különalap a hadseregnek, amelyből máig még egyetlen cent sem jutott el a katonákhoz – annak ellenére, hogy Olaf Scholz kancellár közel egy éve tartotta meg azt a beszédét, amely akkor úgy tűnt, hogy óriási fordulópont lesz a hadsereg számára. Az ígéretekből azonban egyelőre semmi sem valósult meg. A fegyver- és lőszerraktárak mellett a ruházati és alkatrészraktárak is szinte üresen állnak – írta a parlamenti biztos a jelentésében, hozzátéve, hogy a beszerzési rendszer még mindig túlságosan lomha.
Csak a lőszerkészletek feltöltésére és a lőszerraktárak kiépítésére több tíz milliárd euróra lenne szükség
– derült ki a dokumentumból, amely arra is rávilágít, hogy ezt nem tudja fedezni a százmilliárdos különalap, nincs ugyanis erre a célra elkülönítve forrás. Így tehát ezt a normál költségvetésből kellene kigazdálkodni.
Németországban egyébként nem a pénz az egyetlen súlyos probléma: túl sok laktanya van siralmas állapotban.
Ha a mostani ütemet tartanák, a Bundeswehr jelenlegi infrastruktúrája csak fél évszázad múlva lenne teljesen korszerűsítve. Mindenekelőtt azonban a közbeszerzési eljárások reformját kell teljes gőzzel felgyorsítani – derül ki a szociáldemokrata Högl jelentéséből. Eva Högl emellett megrázó és furcsa történeteket hallott a különböző katonai csapatoknál tett látogatásakor. A 64-es helikopterszázad katonái például elmesélték neki, hogy már tíz éve várnak egy megfelelő szabványú pilótasisakra. A probléma itt elsősorban a bürokráciával van: először is össze kellett hangolni a hadsereg, a légierő és a haditengerészet sisakra vonatkozó követelményeit, ami meglehetősen időigényes. Ahogy Högl fogalmaz:
A bürokrácia a német tempó természetes ellensége.
A csapatok azonban nemcsak anyagi, hanem személyi gondokkal is küzdenek. Bár a szövetségi védelmi minisztérium még néhány napja is igyekezett reményt kelteni, mondván: 2022-ben jelentősen emelkedett az újoncok száma, Högl jelentése már sokkal józanabbul látja a helyzetet. Az év végén a Bundeswehr személyi állománya alig több mint 183 ezer fő volt – és ezzel a 2021-es szint alatt állt. A 2031-re kitűzött 203 ezres cél eléréséhez tehát még rendkívül hosszú és rögös út vezet.
A kormánypárti SPD politikusa a 150 oldalas jelentésében elkerüli, hogy új vitát indítson a hadkötelezettség újraindításáról. Ehelyett azt szorgalmazza, hogy a Bundeswehr vonzóbb munkáltatóvá váljon – különösen a nők számára. Högl a következő évtized elejére kitűzött létszámcél elérésének fontos építőkövét látja a megfelelő nők megnyerésében.
Borítókép: A német hadsereg, a Bundeswehr 41. gépesített lövészdandárjának katonái (Forrás: MTI/AP/Mindaugas Kulbis)