A baloldal nem örül az olasz kormány szigorításának

Róma eltörölné a bevándorlók rendkívüli védelemét, amely mágnesként hat a migrációs folyamatokra.

2023. 04. 17. 17:26
Catania, 2023. április 17. Európába igyekvõ bevándorlók kiszálláshoz készülnek a szicíliai Catania kikötõjében 2023. április 17-én. Az olasz parti õrség Peluso hajója mintegy 300 migránst szállított a kb. 600 közül, akiket máltai felségvizeken vettek fedélzetükre olasz hajók. MTI/AP/Salvatore Cavalli Fotó: Salvatore Cavalli
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olasz baloldal nehezményezi, hogy a Giorgia Meloni vezette jobbközép kormány a bevándorlók rendkívüli védelemének eltörlését szorgalmazza. A bevándorlók jogait kiszélesítő védelem visszavonását a tengeri tragédia színhelyén, a Steccato di Cutro városában összehívott februári minisztertanácsi ülésen kezdeményezte a kormánypárti Liga, mivel úgy vélik, mágnesként hat a migrációs folyamatokra. 

A rendkívüli védelmet még a Mario Draghi vezette kormány idejében Luciana Lamorgese akkori belügyminiszter vezette be, az intézkedés kétéves tartózkodási és munkavállalási lehetőséget biztosít az Olaszországba érkező bevándorlóknak, egyben megakadályozza az ország területén élők kitoloncolását.

A státus elsősorban olyan személyekre érvényes, akiket üldöztetés vagy súlyos bántalmazás veszélye fenyeget hazájukban etnikai, vallási, nemi hovatartozásuk vagy politikai nézeteik miatt. A Corriere della Sera olasz napilap által közzétett adatok szerint a 2022-es évben 10 865 bevándorló kérvényét fogadták el az olasz hatóságok.

A Matteo Salvini vezette jobbközép Liga már régóta szorgalmazza a rendkívüli védelem eltörlését, Giorgia Meloni miniszterelnök pedig legutóbb, etiópiai utazása alkalmával úgy nyilatkozott, támogatja a kezdeményezést.

Maurizio Gasparri a Hajrá, Olaszország! párt szenátora névjegyével ellátott felterjesztés célja valójában nem a jogviszony teljes eltörlése, hanem elsősorban a jóváhagyás feltételeinek szigorítása, valamint a hosszabbítás időtartalmának hat hónapra történő csökkentése. A baloldali pártok azonban kifogásolják a bevándorlók jogait mérséklő, a migrációt szigorító lépést, mivel úgy vélik, ezzel több ezer Itáliában élő bevándorló helyzetét ellehetetlenítik. A baloldali városvezetők összefogtak, és a bevándorlók korábbi jogainak megtartását követelik, sőt kiskorú gyermekeinek állampolgársághoz juttatását is újra felvetették. Róma, Milánó, Nápoly, Torinó, Bologna és Firenze polgármesterei közös nyilatkozatban szólították fel a kormányt, hogy kerüljön újra napirendre a már régóta politikai vitát képező Ius Scholae, mely az olasz közoktatásban részt vevő bevándorlók gyermekeit juttatná olasz állampolgársághoz. Az intézkedés csaknem kilencszázezer külföldi kiskorút érintene.

A jobboldali pártok azonban azt mondják, a bevándorlók gyermekeinek már jelenleg is ugyanolyan jogaik vannak, mint az olasz gyermekeknek: egészségügyi ellátásban részesülnek és látogathatják az olasz oktatási intézményeket. 

Rossano Sasso, a Liga politikusa a közelmúltban lapunknak a elmondta, milyen bonyodalmakat vethetne fel a Ius Scholae bevezetése. Ha például egy rendezett körülmények között Olaszországban élő család gyermeke olasz állampolgár lenne, de közben az édesapa elveszítené a tartózkodási engedélyt, mert nincs munkája, vagy esetleg törvényellenes dolgot követ el, és kitoloncolási felszólítást kapna, felmerülhetne a kérdés, hogy elszakítható-e a gyermek az édesapjától?

Borítókép: Európába igyekvő bevándorlók kiszálláshoz készülnek a szicíliai Catania kikötőjében 2023. április 17-én (Fotó: MTI/AP/Salvatore Cavalli)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.