Élő közvetítés
Hollandia
ÉLŐ
Franciaország

Nógrádi György: Európa és Ukrajna is beledöglik, ha a helyzet így marad

Egyre nagyobb tőke menekül Európából az USA-ba, mert az ottani környezetet biztonságosabbnak ítélik, a háborúnak komoly hatása van a globális erőviszonyok átrendeződésére is – fogalmazott a biztonságpolitikai szakértő.

Magyar Nemzet
Forrás: Origo2023. 04. 04. 13:00
Nógrádi György
Budapest, 2015. december 3. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértõ Horst Teltschik 329 sorsfordító nap - a német újraegyesülés belülrõl címû könyvének bemutatóján az Andrássy Gyula Német Nyelvû Egyetemen, Budapesten 2015. december 3-án. MTI Fotó: Czimbal Gyula Fotó: Czimbal Gyula
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi hetekben egyre inkább eszkalálódott az orosz–ukrán háború, a világháború rémképe sejlik fel. A jelenlegi helyzetről és arról, valóban a legrosszabbra kell-e készülnünk, Nógrádi György biztonságpolitikai szakértőt kérdezte az Origo.

A biztonságpolitikai szakértő szerint jelenleg a legnagyobb baj az, hogy a háború tovább eszkalálódik, és a világ országai aszerint foglalnak állást, hogy mi a vélt vagy valós érdekük.

Hozzáfűzte, az egész világ azt latolgatja, mi történt az orosz–kínai csúcson, de ezt sosem fogjuk megtudni, mert az, hogy ténylegesen mi hangzott el, nem fog kiszivárogni. Feltette a kérdést:

Az amerikai elnök, Joe Biden bejelentette, hogy nyilvánvalóan nincs katonai megállapodás a két fél között, de a józan ész azt mondatja velem, kell, hogy legyen, különben miért tárgyalnának egy háborús időszak kellős közepén?

Nógrádi György arról is beszélt, hogy özönlik a fegyver az ukránokhoz, a Cseh Köztársaság elnöke, Pavel tábornok – aki négycsillagos tábornok és a NATO európai főparancsnoka volt – pedig nemrég azt mondta, hogy már csak egy ukrán támadást képes Európa fizetni, többre nincs pénz.

A nyugat-európai fővárosokban egyre több az ukránellenes tüntetés, nagyon nehezen fogadja el a lakosság, hogy dúsgazdag ukránok jönnek, elfoglalják a szállodák luxuslakosztályait, miközben felveszik a szociális segélyt.

A szakértő szerint a fő probléma, hogy nincs valódi megállapodás, ugyanis néhány ország arra akarja Oroszországot kényszeríteni, hogy amennyire lehet, húzódjon vissza Keletre, és gyengüljön meg. Ez nyilvánvalóan egy pontig tartható – szögezte le Nógrádi György.

Az, hogy az oroszok bejelentették, taktikai atomfegyvereket helyeznek át Belaruszba, már új helyzetet teremt: azt jelenti, hogy az oroszok felvették a kesztyűt.

Hozzátette azt is, hogy jelenleg iszonyatosan rossz a helyzet, nem a megoldás felé megyünk, túl sok jót erről a helyzetről elmondani nem lehet.

Nógrádi György azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok volt és esélyes jövőbeni elnöke ismét kijelentette, mindössze 24 órára lenne szüksége ahhoz, hogy eredményes tárgyalásokat bonyolítson le Oroszországgal a békéről Ukrajnában, a szakértő kifejtette, hogy a trumpi koncepció teljesen más, mint a jelenlegi demokrata adminisztrációé. 

Nógrádi felhívta a figyelmet azonban arra is, a nagy gond az, hogy az amerikai választás csak jövő novemberben lesz, és az elnök beiktatása azt követően két hónapra rá, tehát körülbelül 2025. január 20-án, ami iszonyatosan messze van.

Ha addig ki kell húzni, akkor abba 

Európa nem belehal, hanem beledöglik. 

Ukrajna is. Oroszország meg fog gyengülni, de a háború két győztesét úgy fogják nevezni, hogy Amerikai Egyesült Államok és Kína – fejtette ki Nógrádi György. Hangsúlyozta: egyre több tőke menekül Európából és helyeződik át az USA-ba, mert az ottani környezetet biztonságosabbnak ítélik, sokkal nagyobb a profitja, tehát a háborúnak a globális erőviszonyok átrendeződésére is van egy nagyon komoly hatása.

Újabb botrányos leleplezés történt az Ukrajnának küldött fegyverszállítmányokkal kapcsolatban – jegyezte meg.

Kiderült, hogy a nagy zajjal beharangozott közös uniós lőszerszállítmányt egyes országok arra akarják felhasználni, hogy az európai adófizetők pénzéből lecseréljék selejtes készleteiket, vagyis segítség helyett nyerészkedésről van szó. Ezzel kapcsolatban Nógrádi György kifejtette, hogy ez a történelemben mindig így volt és így lesz. Most ugyanezt teszi mindenki – fűzte hozzá.

A szlovákok átadtak több olyan MiG–29-es gépet, amelynek döntő része repülni képtelen, egy repülőt a szlovákok azonban megtartottak és kihelyeztek egy múzeumba, annyira öreg. Azzal az indokkal adták át a többit az ukránoknak, hogy pótalkatrésznek jó lesz. Cserébe óriási pénzeket kérnek az Európai Uniótól, és ebből a pénzből modern amerikai repülőgépeket vásárolnak.

Most mindenki nyerészkedik az Európai Unió pénzein.

A szlovákok jelentik az egyik példát, de számtalan másikat is fel lehetne hozni – mondta el a szakértő, majd azzal zárta, hogy általában véve mindenki azokat a fegyvereit adta át, amelyek elavultak és már nem felhasználhatóak.

Borítókép: Nógrádi György (Fotó: Czimbal Gyula)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.