A Károly király koronázása iránt érdeklődő emberek, a nyilvánosság most először kap aktív szerepet a szertartásban: a világ minden tájáról felkérik majd őket, hogy kiáltsanak és esküdjenek hűséget a királynak – adta hírül a BBC. Ez, a nyilvános fogadalomtétel egyike azon változtatásoknak, amelyek korábban nem voltak, s megváltoztatják az ősi szertartás eddigi menetét.
A koronázási ünnepségen, amely tele van újdonságokkal, a női papok is kiemelt szerepet kapnak, és maga a király is hangosan imádkozik majd. A keresztény szertartáson most először más vallások vallási vezetői is aktívan részt vesznek. Ez lesz az első koronázás, amelyen más, Nagy-Britanniában beszélt nyelvek is helyet kapnak: a himnusz walesi, skót és ír dialektusban is elhangzik majd.
A más vallások figyelembevételét célzó változtatások ellenére a király által letett három eskü, amely a szertartás középpontjában áll, változatlan marad, beleértve a protestáns református vallás fenntartására tett ígéretet.
A canterburyi érsek szerint az istentisztelet elismeri és ünnepli a hagyományokat, valamint új elemeket is tartalmaz, amelyek tükrözik a mai társadalom sokszínűségét.
A nyilvánosság most először kap aktív szerepet a szertartásban: a világ minden tájáról felkérik majd az embereket, hogy kiáltsanak és esküdjenek hűséget a királynak. Ez a nyilvános tiszteletadás a régi helyébe lép, ahol az örökös tagok esküsznek hűséget az új uralkodónak. Ehelyett mindenkit, aki az apátságban tartózkodik vagy otthon nézi, együtt tehet esküt a Lambeth-palota által milliók kórusának nevezett eseményen.
Az eskütétel után a canterburyi érsek felszólal: „Isten óvja a királyt”, és mindenkit arra kérnek, hogy válaszoljon: „Isten óvja Károly királyt. Éljen soká Károly király. Éljen a király örökké.”
Borítókép: Károly király és Kamilla királyné (Fotó: AFP/Stefan Rousseau)