Az amerikaiak többsége felelősségre vonná a külügyminisztert

Egy felmérés arra mutatott rá, hogy Antony Blinken amerikai külügyminisztert felelősségre kell vonni, amiért 2020-ban az elnökválasztási kampány hajrájában hitelteleníteni próbálta a The New York Post amerikai napilap által nyilvánosságra hozott „laptopsztorit”, amely kellemetlen információkat tárt fel a mostani elnök fiával, Hunter Bidennel kapcsolatban.

Magyar Nemzet
2023. 05. 03. 8:36
BLINKEN, Antony
Taskent, 2023. március 1. Antony Blinken amerikai külügyminiszter sajtótájékoztatót tart a taskenti Hyatt Regency szállodában 2023. március elsején. MTI/AP/Pool/AFP/Olivier Douliery Fotó: Olivier Douliery
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választók hatvan százaléka szerint Antony Blinken amerikai külügyminisztert felelősségre kell vonni, amiért segített eltussolni a jelenlegi elnök fiához, Hunter Bidenhez kapcsolódó laptopsztori ügyét – derült ki a Rasmussen Reports közvélemény-kutató cég felméréséből. Ezzel szemben csak 25 százalék vélte úgy, hogy nincs szükség eljárásra a külügyminiszter ellen, míg 15 százalék bizonytalan volt, írta a Breitbart amerikai hírportál.

A történet középpontjában egy kezdetben bizonytalan eredetű, de minden jel szerint az elnök fiához, Hunter Bidenhez köthető laptop állt, amin olyan e-maileket találtak, melyek szerint Joe Biden akkori elnökjelölt személyesen találkozott ukrán gazdasági szereplőkkel. Később hitelesített eredetű, szintén a laptopról származó e-mailek is alátámasztották a Biden család ukrajnai gazdasági kapcsolatait. 

Az ügyből kongresszusi vizsgálat lett, melynek során Michael Morell, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatóhelyettese terhelő vallomást tett a jelenlegi külügyminiszterre. Nyilatkozata szerint Blinken, aki 2020-ban a Biden-kampány tanácsadójaként dolgozott, vezető szerepet vállalt annak a jelenlegi és korábbi hírszerzési tisztviselők által aláírt nyilvános nyilatkozatnak a kidolgozásában, amely szerint a Hunter Bidenhez köthető laptop körüli hírverés egy orosz dezinformációs kampány része volt.

Blinken a Fox News amerikai televíziós hálózatnak arról beszélt, hogy a nyilatkozat nem az ő ötlete volt, azt nem kérte, nem szorgalmazta. Nem tagadta azonban, hogy Biden kampánycsapatának köze lehetett a nyilatkozat megszületéséhez. 

Szintén a hírcsatorna Blinken-interjújában hangzott el a következő kérdés: „Elismeri, hogy a laptop nem orosz dezinformáció volt?” A külügyminiszter erre így felelt: „Ismétlem, az én szempontomból én nem politizálok.”

Nem ez volt a tárcavezető egyetlen vitatható válasza. Tanúvallomásában azt állította, hogy sosem beszélt az elnök fiával, Hunter Bidennel. Két republikánus szenátor, Ron Johnson és Chuck Grassly most azt követeli, hogy Blinken mutasson be minden olyan iratot, amely az ifjabb Bidennel kapcsolatos.

A szenátusi vizsgálóbizottság előtti, 2020. december 22-i vallomásában Blinken azt mondta, soha nem váltott üzenetet Hunter Bidennel. A laptopon található adatok szerint azonban legalább két alkalommal történt ilyen.

Blinken feltételezhetően hamis kijelentései miatt a szenátorok most a teljes 2020-as vallomását kétségbe vonják, így azt is, hogy nem volt tudomása Hunter Biden igazgatótanácsi tagságáról a Burisma Holding nevű ukrán energiacégben.

Borítókép: Antony Blinken amerikai külügyminiszter sajtótájékoztatót tart a taskenti Hyatt Regency szállodában 2023. március elsején (Fotó: MTI/AP/AFP/Olivier Douliery)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.