II. Erzsébet királynő 1983-as amerikai látogatása során potenciális merényletveszélynek volt kitéve – hívta fel a figyelmet mások mellett a BBC brit közszolgálati televízió az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), a néhai királynő tavalyi halálát követően most nyilvánosságra hozott dokumentumaira. A 102 oldalas dokumentum kiadását amerikai médiumok az információszabadságról szóló törvényre hivatkozva kérelmezték.
II. Erzsébet többször is elutazott az Egyesült Államokba, ám a nyolcvanas években éppen akkor, amikor az észak-írországi zavargások kiélezett helyzetet teremtettek.
Az aktákból kiderült, hogy az FBI az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) – amely Észak-Írország, az Egyesült Királyságból való elszakadásáért, illetve annak Írországgal történő egyesüléséért harcolt katonai és politikai eszközökkel is – fenyegetései miatt segített az akkori brit uralkodó biztonságának a biztosításában.
Mint a dokumentumokból az kiderült, érkezett is merénylettel való fenyegetés. Egy rendőr jelentette, hogy egy San Francisco-i ír kocsmában egy férfi azzal fenyegetőzött, hogy „bosszút akar állni Észak-Írországban gumilövedékkel megölt lánya miatt”. A fenyegetés egy hónappal II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp herceg kaliforniai látogatása előtt érkezett.
A Golden Gate hídról a királyi jachtra ledobott tárggyal, vagy Erzsébet királynő a Yosemite Nemzeti Parkba tett látogatása során tervezett a férfi ártani a brit uralkodónak
– áll a dokumentumban. A fenyegetés miatt végül lezárták a hidat, amíg a királyi hajó elhaladt alatta, ám az nem világos, hogy a parkban milyen biztonsági intézkedéseket hoztak.
A királyi családot nem kerülte el az IRA támadása, ugyanis II. Erzsébet unokatestvérét, Louis Mountbattent 1979-ben az IRA gyilkolta meg, a halászhajójába rejtett bombával.