A 2011-ben Japán északkeleti részét sújtó, hatalmas erejű szökőár és földrengés által megrongált atomreaktor hűtéséhez továbbra is rengeteg víz szükséges. A hűtővizet a fukusimai erőmű egykori üzemeltetőjének, a Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. vállalatnak a tartályaiban halmozzák fel, amelyekből azután speciális eljárással eltávolítják a legtöbb sugárzó anyagot, a tározók túltelítettsége miatt a megmaradó, „csak enyhén radioaktív” vizet engednék bele a Csendes-óceánba körülbelül egy kilométer hosszú alagúton keresztül.
Dél-Korea mellett Kínát is aggasztja, hogy a radioaktív hűtővíz tengervízbe engedése káros hatással lesz a tengeri élővilágra és a térségben élő emberek egészségére.
Pak Ku Jon, a dél-koreai kormánypolitika összehangolásáért felelős iroda helyettes vezetője pénteken közölte, hogy az előreláthatóan húszfős szakértői csoport feladata az lesz, hogy a helyszínen képet alkossanak a helyzetről és felügyeljék a hűtővíz tengervízbe engedésének biztonságosságát.
A szakemberek május 23-án érkeznek a kétnapos ellenőrzésre. Minderről Kisida Fumio japán miniszterelnök Jun Szuk Jol dél-koreai elnökkel állapodott meg vasárnap Szöulban tett látogatása alkalmával. Most pénteken a két távol-keleti ország képviselői a szakértői csoport látogatásának részleteit egyeztették a dél-koreai fővárosban.