„Többen is kaptunk egy levelet, amiben felszólították a nagykövetségeket és a külképviseleteket, hogy tartózkodjanak az épület falaira kihelyezett politikai propaganda használatától” – mondta a Reuters hírügynökségnek egy, a neve elhallgatását kérő diplomata. Peking több, az országban működő külképviseletet is értesítette a „propagandisztikus jelképek” eltávolításáról, hogy elkerüljék az országok közötti viták szítását.
Több diplomata szerint ugyan a felszólítás nem említi konkrétan az ukrán szimbólumokat, az intelem praktikusan mégis az épületekre kihelyezett lobogókat és plakátokat jelenti. Mint arra a Kyodo News japán hírügynökség is felhívta a figyelmet, nemcsak zászlókról, hanem olyan táblákról és angol, valamint kínai feliratokról is szó van, amelyek egyértelműen az ukránok támogatását jelentik, ilyen legfőképp a #StandWithUkraine felirat.
Az Ukrajna támogatását kifejező szimbólumok a kanadai, brit, német vagy éppen a lengyel nagykövetség épületeire is kikerültek.
A Reutersnek nyilatkozó diplomata elmondta, hogy nem szándékoznak eleget tenni a kérésnek.
Peking az orosz–ukrán háború kirobbanása óta független álláspontot képvisel a konfliktusban, sőt a feleket a tűzszünetre szólítja fel, bár Washington több ízben is azzal vádolta meg, hogy Moszkvát segíti és támogatja. A 2022. februári inváziót követően több, Kínában működő külképviseletre is kitűzték az ukrán zászlót vagy az Ukrajnát támogató plakátokat, ami Oroszország nemtetszését váltotta ki.
Noha Peking büszke a szuverenitására, vélhetően az orosz nyomás szerepet játszhatott abban, hogy végül felszólította a külképviseleteket a semleges álláspont fenntartására. Peking kérésére azonban csak azután került sor, hogy a kanadai nagykövetség épületére az inváziót követően kihelyezett ukrán plakátot nemrégiben egy NATO-ellenes graffitivel csúfították el.
Az persze kérdéses, hogy a kommunista vezetés mennyiben szólhat bele a külföldi államok nagykövetségeire kihelyezett jelképekbe és szimbólumokba. A kínai közlemény szerint az országban működő nagykövetségek és a nemzetközi szervezetek kötelesek követni a kínai törvényeket és rendeleteket, igaz, azt is hangsúlyozzák, hogy Peking a bécsi egyezmény értelmében tiszteletben tartja a diplomáciai mentességet.
A kommunista vezetésű ország mindenesetre a követségekre kihelyezett LMBTQ-zászlók miatt a múlt héten é a pride hónapjában nem emelte fel a szavát.
A követségek eddig nem engedelmeskedtek Peking mostani felszólításának.
A nyugati országok azért neheztelnek Pekingre az orosz–ukrán konfliktusban, mert ugyan békére szólított fel Ukrajnában, de közben nem ítélte el egyik legfőbb szövetségesének, Oroszországnak az agresszióját, helyette a szuverenitás fontosságát és az érdekek tiszteletben tartását hangsúlyozta.