Kína felszólította a nagykövetségeket az ukrán zászló eltávolítására

„A háború elhúzódásával egyre nehezebbé vált Peking semleges pozíciójának fenntartása” – olvasható a Foreign Affairs egyik cikkében. Kína nemcsak a béketervével és a felek tárgyalóasztalhoz való ültetésével igyekszik egyensúlyozni a Nyugat és legfőbb stratégiai partnere, Oroszország között, hanem nemrégiben arra szólította fel az országban működő nagykövetségeket, hogy távolítsák el a „propagandisztikus jelképeket”, amelyek praktikusan az ukrán zászlót és szimbólumokat jelentik.

2023. 05. 17. 13:59
CHINA-DIPLOMACY-EU Fotó: HECTOR RETAMAL
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Többen is kaptunk egy levelet, amiben felszólították a nagykövetségeket és a külképviseleteket, hogy tartózkodjanak az épület falaira kihelyezett politikai propaganda használatától” – mondta a Reuters hírügynökségnek egy, a neve elhallgatását kérő diplomata. Peking több, az országban működő külképviseletet is értesítette a „propagandisztikus jelképek” eltávolításáról, hogy elkerüljék az országok közötti viták szítását.

Több diplomata szerint ugyan a felszólítás nem említi konkrétan az ukrán szimbólumokat,  az intelem praktikusan mégis az épületekre kihelyezett lobogókat és plakátokat jelenti. Mint arra a Kyodo News japán hírügynökség is felhívta a figyelmet, nemcsak zászlókról, hanem olyan táblákról és angol, valamint kínai feliratokról is szó van, amelyek egyértelműen az ukránok támogatását jelentik, ilyen legfőképp a #StandWithUkraine felirat.

Az Ukrajna támogatását kifejező szimbólumok a kanadai, brit, német vagy éppen a lengyel nagykövetség épületeire is kikerültek.

A Reutersnek nyilatkozó diplomata elmondta, hogy nem szándékoznak eleget tenni a kérésnek.

Peking az orosz–ukrán háború kirobbanása óta független álláspontot képvisel a konfliktusban, sőt a feleket a tűzszünetre szólítja fel, bár Washington több ízben is azzal vádolta meg, hogy Moszkvát segíti és támogatja. A 2022. februári inváziót követően több, Kínában működő külképviseletre is kitűzték az ukrán zászlót vagy az Ukrajnát támogató plakátokat, ami Oroszország nemtetszését váltotta ki.

Noha Peking büszke a szuverenitására, vélhetően az orosz nyomás szerepet játszhatott abban, hogy végül felszólította a külképviseleteket a semleges álláspont fenntartására. Peking kérésére azonban csak azután került sor, hogy a kanadai nagykövetség épületére az inváziót követően kihelyezett ukrán plakátot nemrégiben egy NATO-ellenes graffitivel csúfították el.

Az persze kérdéses, hogy a kommunista vezetés mennyiben szólhat bele a külföldi államok nagykövetségeire kihelyezett jelképekbe és szimbólumokba. A kínai közlemény szerint az országban működő nagykövetségek és a nemzetközi szervezetek kötelesek követni a kínai törvényeket és rendeleteket, igaz, azt is hangsúlyozzák, hogy Peking a bécsi egyezmény értelmében tiszteletben tartja a diplomáciai mentességet.

A kommunista vezetésű ország mindenesetre a követségekre kihelyezett LMBTQ-zászlók miatt a múlt héten é a pride hónapjában nem emelte fel a szavát.

A követségek eddig nem engedelmeskedtek Peking mostani felszólításának.

Ukrajnát és az LMBTQ-közösségeket támogató plakátok Kanada kínai nagykövetségének épületén (Fotó: AFP/Hector Retamal)

A nyugati országok azért neheztelnek Pekingre az orosz–ukrán konfliktusban, mert ugyan békére szólított fel Ukrajnában, de közben nem ítélte el egyik legfőbb szövetségesének, Oroszországnak az agresszióját, helyette a szuverenitás fontosságát és az érdekek tiszteletben tartását hangsúlyozta.

Li Huj, Peking volt oroszországi nagykövete, a kínai kormány eurázsiai ügyekkel foglalkozó különmegbízottja ezen a héten Ukrajnába, Lengyelországba, Franciaországba, Németországba és Oroszországba is ellátogat, hogy megvitassák az ukrajnai válságra adandó politikai megoldásokat. Peking már korábban is előállt egy béketervvel, amelynek támogatásától Moszkva nem, de Kijev elzárkózott.

Peking egyensúlyozni próbál. Arra törekszik, hogy a legfőbb stratégiai partnerével, Oroszországgal való kapcsolatát előtérbe helyezze, ugyanakkor biztosítsa, hogy Európa ne csatlakozzon egy Kína-ellenes blokkhoz, amely az amerikai–kínai kapcsolatok romlásának árnyékában egyre fontosabbá vált

– vélekedett a Foreign Affairs amerikai külpolitikai folyóirat az egyik cikkében.

Hozzátették: a háború elhúzódásával egyre nehezebbé vált a semleges pozíció fenntartása, és egyszerre gyengült meg legközelebbi stratégia partnere és vált bonyolultabbá Kína biztonsági környezete.

Mindezek miatt Peking szorgalmazni kezdte a felek tárgyalóasztalhoz való ültetését, megfogalmazta a globális biztonsággal kapcsolatos elképzeléseit, állásfoglalást adott ki Ukrajnáról, különleges képviselőt nevezett ki a konfliktusban érintett felek bevonására

 – összegezte a kínai lépéseket a Foreign Affairs.

Borítókép: Kínai rendőr és biztonsági őr Kanada kínai nagykövetségének épülete előtt, az Ukrajna támogatására felszólító plakát mellett 2023. május 17-én (Fotó: AFP/Hector Retamal)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.