Nem ismer határokat az Egyesült Államok
A Magyar Nemzet megkeresésére reagálva Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója elmondta, hogy az Egyesült Államok globális hatalmi pozíciójából kiindulva semmi meglepő nincs abban, hogy az érdekei érvényesítésére minden eszközt felhasznál akár a szövetségesei ellen is.
– Ebben a helyzetben azt gondolom, hogy nem szabad az átlagemberek morális alapjából kiindulva gondolkodni. Ugyanis elsőként tudomásul kell venni, hogy az Egyesült Államok egy globális világhatalom, amely minden rendelkezésére álló eszközt bevet – mondta Horváth József, aki kiemelte, hogy az Egyesült Államok olyan technikai háttérrel rendelkezik, amelyről a világ többi részének nincsenek valódi ismeretei, csupán sejtései. Mint mondta,
az ukrán elnök lehallgatásával kapcsolatban a szivárogatott adatokból nem derül ki, hogy helyi, műholdas vagy vezetékes lehallgatásról van-e szó egyáltalán. De az kétségtelenül tény, hogy a kiszivárogtatott dokumentumok alapján mondhatjuk, az ukrán kormány jelentős részét az Egyesült Államok folyamatosan lehallgatta, lehallgatja.
A biztonságpolitikai szakértő a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva elmondta, hogy az ukrán elnök, illetve a politikusok lehallgatása nem minősül olyan hatalmas presztízsveszteségnek az ukrán biztonsági szolgálatokra nézve.
– Azt gondolom, nem szabad elfelejteni azt, hogy az utóbbi években az ukrán hadsereg, az ukrán titkosszolgálatok, az ukrán államigazgatás berkein belül számos nyugati „tanácsadó” dolgozik, segíti a különböző kormányzati szervek munkáját. Ezen információk tudatában pedig azt gondolom, hogy az ukrán titkosszolgálatoknak nem okozott nagy meglepetést a hír, hogy prominens személyeket hallgattak le – jelentette ki Horváth József.
A napokban bombaként robbant a hír, miszerint egy amerikai napilap hírszerzői körökből úgy értesült, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök zárt körben a Magyarországot is ellátó és a magyar ipar szempontjából kritikus fontosságú Barátság kőolajvezeték felrobbantásán gondolkodott.