Egyelőre úgy tűnik, hogy minden a neoliberálisok forgatókönyve szerint történik Bulgáriában. Már idén februárban James O’Brien külügyi tisztségviselő a bolgár médiában azt nyilatkozta, az új bolgár parlament első ülésén az igazságügyi reformot kell napirendre tűzni, ami valójában Ivan Gesev főügyész leváltását jelenti. Mint ismeretes, az április 2-i parlamenti választások győztese, a Bojko Boriszov vezette Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) és a Demokratikus Erők Szövetsége (SZDSZ) szövetsége Marija Gabriel uniós biztost jelölte kormányfőnek, aki első nyilatkozata során kijelentette, hogy Gesev távozását fogja kérni „az igazságszolgáltatás presztízsének csorbulása miatt”.
Ki a GERB és az SZDSZ közös miniszterelnökjelöltje? Marija Gabriel neve szerepelt a 2016-ban nyilvánosságra hozott „Megbízható szövetségesek az Európai Parlamentben 2014–2019” nevű kiadványban, mely szerint a testületben többen a Soros-hálózat szövetségesei. Francia tudósok kiderítették róla, hogy politikai pályafutása kezdetén úgy mutatkozott be, hogy tudományos fokozatot szerzett politikatudomány doktoraként Franciaországban, ezzel sikerült megszerezni a szükséges legitimációt, hogy EP-képviselővé válasszák.
A bejelentés után a bolgár szocialisták azonnal jelezték, hogy megszakítják a tárgyalásokat a GERB-bel a kormányalakításról, de a török liberálisok, a Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért (DPSZ) nevű kisebbségi párt és a Van Ilyen Nép (ITN) párt jelezte, hogy támogatja a GERB vezette kormányzást és a főügyész lemondatását. A három pártnak azonban a 240 fős parlamentben csak 116 mandátuma van, arra számítanak, hogy titkos szavazás esetén öt képviselő át fog szavazni a kormányra, és sikerül a bizalmi szavazás.
Gesev leváltására viszont számíthatnak a második politikai erő, a Folytatjuk a Változást (PP) és a Demokratikus Bulgária (DB) neoliberális pártszövetség szavazataira is, amivel kétharmados törvényeket is elfogadhatnak, megváltoztathatják az alkotmány igazságszoltáltatásra vonatkozó passzusait.
Ezek után jöhet a genderideológia, az egyneműek házassági tilalmának a feloldása, az isztambuli egyezmény bevezetése. Így született meg a Gesev-elleni koalíció és így lett a főügyészből áldozati bárány.
A GERB szavazók nagy része csalódással éli meg Bojko Boriszov pártjának neoliberális fordulatát, de a volt miniszterelnök politikai pályafutása során nemegyszer áldozta fel leghűségesebb szövetségeseit saját politikai túlélése miatt. Gesev Boriszov támogatásával nyerte el a főügyészi kinevezését, maguk között Gesev „főnöknek” szólította Boriszovot.
Miután az NGO-k átvették a hatalmat a bolgár igazságszolgáltatás, a bírói kar felett, a főügyészi poszt volt az egyetlen, amelyet nem tudtak megszerezni maguknak, ezért a főügyész már kinevezése első pillanatától kezdve az akkori szocialista, liberális ellenzék célkeresztjébe került, hiszen a Nyílt Társadalom Alapítványok által finanszírozott civil szervezetek már 2013. óta próbálják leváltani a főügyészeket, hogy progresszív, Kövesi Laura-típusú főügyészeket rakjanak a helyükre.