Történelmi találkozót tartott Japán és Dél-korea

Japán és Dél-Korea vezetői történelmi látogatást tettek vasárnap az atombomba koreai áldozatainak emlékművénél

Magyar Nemzet
2023. 05. 21. 10:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán kormányfő Kisida Fumio és Jun Szok Jol dél-koreai elnök feleségeik kíséretében fehér csokrokat helyezett el a Béke emlékparkban lévő emlékmű előtt, mielőtt egymás mellett fejet hajtottak.

A közös tiszteletadásra a világ hét legfejlettebb iparosodott országának (G7) vasárnapig tartó csúcstalálkozója alkalmából került sor a a japán Hirosimában, amely 1945-ben a történelem első atombombájának áldozatául esett, és amelyre Japán nyolc, a G7-en kívüli ország, köztük Dél-Korea vezetőit is meghívta.

Ez volt az első alkalom, hogy a két ország vezetői együtt rótták le tiszteletüket az emlékműnél. Jun Szok Jol a látogatást követő találkozó után azt mondta, „Kisida miniszterelnök e bátor tettére emlékezni fogunk, mert az atombombázás koreai áldozatai iránti fájdalmának kifejezése mellett egyúttal egy békés jövő útját is kikövezte”. 

A Tokió és Szöul közötti kapcsolatokat régóta nehezítik a Koreai-félsziget 1910–1945 közötti japán katonai megszállásával kapcsolatos történelmi viták, mint például a második világháború során szexrabszolgaságra kényszerített nők, valamint a japán vállalatok koreai kényszermunkásainak kérdése. 

A két ország vezetői azonban, akik az Egyesült Államok szövetségesei, elkezdték szorosabbra fűzni kapcsolataikat a Kína és Észak-Korea által támasztott regionális kihívások miatt. Jun Szok Jol áprilisban Tokióba látogatott, majd Kisida május elején kereste fel a dél-koreai fővárosba, Szöult, ahol az mondta, vérző szívvel gondol a koreaiak japán gyarmatosítás alatti szenvedéseire.

Annak ellenére, hogy mindkét országban a konzervatívok kritikával és szkepticizmussal fogadják a közeledést, Kisida megjegyzései nagy visszhangra találtak Dél-Koreában. Kisida válaszában pedig üdvözölte a szorosabb kapcsolatok alakulását, mondván, a kétoldalú találkozók felgyorsulása „a japán-dél-koreai viszony fejlődését mutatja”.

Borítókép: Emmanuel Macron francia elnök, Kisida Fumio japán miniszterelnök, Joe Biden amerikai elnök és Olaf Scholz német kancellár megkoszorúzza a Hirosima elleni amerikai atomtámadás áldozatainak emlékére az Atombomba-kupola körül létesített hirosimai Béke Emlékparkban álló emlékművet a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport, a G7 háromnapos hirosimai csúcstalálkozójának első napján, 2023. május 19-én (Fotó: MTI/AP/Susan Walsh)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.