Miután Szergej Necsajev németországi orosz nagykövet erkölcstelennek és elfogadhatatlannak nevezte az orosz zászlók és a győzelmi szimbólumok betiltását a május 8 és 9-én tartandó győzelem napi eseményen, noha a hatóságok pénteken az ukrán zászlók, szimbólumok és dalok betiltását már feloldották, a kettős mérce elkerülése érdekében, a berlini közigazgatási bíróság végül engedélyezte az orosz zászlók és más jelképek kihelyezését is – jelentette az rbb24, Berlin és Brandenburg közszolgálati csatornája.
Korábban a berlini rendvédelmi szervek május 8-án és 9-én, a második világháború szövetségesek általi győzelmét ünneplő megemlékezésen megtiltották az orosz és ukrán zászlók kitűzését és az „olyan jelszavakat, amelyek a jelenlegi helyzet miatt az ukrajnai háború jóváhagyásának, dicsőítésének vagy ünneplésének tekinthetők”.
A bíróság egyértelműen jogellenesnek nevezte a berlini rendőrség döntését az ukrán zászlók betiltásáról, mert szerintük nem szolgáltattak semmilyen bizonyítékot arra, hogy azok veszélyeztetnék közbiztonságot.
Aki él alapvető jogával, hogy nyilvánosan kifejezze támogatását az ukrán néppel és a nemzetiszocializmus történelmi áldozataival szemben, az nem jelent veszélyt a közbiztonságra
– mondta Patrick Heinemann ügyvéd.
A berlini rendőrség a Twitter-mikroblogon azt közölte, hogy nem tervez fellebbezni a bíróság döntésével szemben. Ám miután a bíróság az ukrán zászlók mellett az oroszt is engedélyezte, a berlini rendőrség a Twitteren bejelentette, hogy fellebbeznek a döntés ellen és lépéseket tett az ügyben.
A rendőrség az orosz tilalom mellett – amely már tavaly is érvényben volt – azzal érvel, hogy mivel Oroszország megtámadta Ukrajnát, konfliktusoktól lehet tartani az évforduló során, így ők csupán a rendezvény biztosítását veszik alapul.